Eyüp Belediyesi Caferpaşa Medresesi Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen Mavera Okulu söyleşileri ilgiyle takip edilmeye devam ediyor. Bu haftaki söyleşide ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek’in “İman ve İslam Atlası” kitabı anlatıldı.

Seyfettin Ünlü’nün moderatörlüğünü yaptığı söyleşide Mustafa Yürekli, konuşmasına, şairin “İlmihal” adlı şiirinden “Yandı kitap dağlarım, ne garip bir hal oldu! / Sonunda bana kalan, yalnız ilmihal oldu!” dizesini okuyarak başladı.

Mustafa Yürekli, her Müslümanın, iman, amel, siyer ve ahlâk ile ilgili öğrenmesi ve yapması lâzım olan bilgilerden oluşan ilmihalin Kur’an’a ve sünnete dayandığını belirterek dinleyicilere Hz.Peygamber’in (s.a.v.) “İlim taleb etmek her Müslüman erkek ve kadın üzerine farzdır.” buyruğunu hatırlattı. Yürekli, Kur’an’da Hz.Lokman (a.s.)’ın oğluna yaptığı öğütlerden oluşan bölümü işaret ederek Lokman süresinin bilgiyi gençler için komprime haline getirmenin kaynağı olduğunu söyledi. Yürekli “Toplum, medreselerin ve dergahların kapatılmasından sonra İslam’ın kaynaklarıyla bağlantısı kesildiğinden ilmihal hayati önem kazandı. Bu yüzden Necip Fazıl, 27 Mayıstaki darbe sonrası 1961’de hapisteyken planladığı “İman ve İslam Atlası”nı yirmi yıl süren emeklerle, Hicri 1400. Yıldönümü ’ne girişin şerefine tamamladı ve 1981’de en son eseri olarak yayınladı.” dedi.

Mustafa Yürekli konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şekil ile ruh, amel ile hikmeti bir araya getiren İman ve İslam Atlası’nda ömrünün usaresi ve büyük irfanıyla temel bilgileri eşsiz üslubundan süzerek kaleme aldı. Kitapta özellikle Hz. Peygamber’in hayatını anlatan bölümün şiiriyeti çok dikkat çekicidir. Es Selam şiiri, Çöle İnen Nur kitabı damıtılarak İman ve İslam Atlası’nda siyer olarak yerini alır. Bu kitap bir bakıma Necip Fazıl’ın bütün eserlerinin atlasıdır. Dedelerin, babaların ve annelerin çocuklarına dinini anlatamadığı o dönemde, Necip Fazıl, milli bir dede olarak, İslam’ı her genç kuşağa anlayacakları şekilde, harikulade üslubuyla anlatıyor…