Eyüp Belediyesi Eyüp Kültür Sanat Merkezi’ndeki Meşk-i Musiki programına Türk müziğinin ünlü ismi Meral Uğurlu konuk oldu.

Münip Utandı ve Klasik Türk Sazları Beşlisi ile ayda iki kez gerçekleştirilen etkinlikte 3. Selim ve dönemindeki bestekarların eserleri Münip Utandı ile beraber seslendirildi.

Sahnelere veda ettikten uzun bir sure sonra ilk kez bir konser veren Meral Uğurlu sözlerine, heyecanını itiraf ederek başladı ve Eyüp’te nezih bir izleyici karşısına çıkmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Meral Uğurlu, programda, Mahur, Hüseyni, Hüzzam, Hicaz, Hicazkar, Şehnaz makamlarından klasik repertuvarın en seçkin eserlerini büyük bir ustalıkla icra ederek seyircilerin büyük hayranlığını topladı.

Genç neslin Türk müziğine yaklaşımlarını ve günümüz müzik seviyesi hakkındaki fikirlerini de anlatan Uğurlu, başarının sırrını, sevmek ve disiplinle çalışmak olarak tarif etti.

Geçmişteki hatıralarını da paylaşan Uğurlu, radyoya girdiği ilk senelerde, Tamburi Cemil Bey’in oğlu Mesud Cemil Bey’le girdiği bir kayıtta ‘Allı Yemeni’ türküsünü canlı yayında okuduğunda Mesud beyin ‘Ağlattın beni çocuk’ diyerek kendisini taltif ettiğini aktardı.

Dinleyicilerin ısrarlarına dayanamayarak Sadettin Kaynak’ın segah formunda ‘İncecikten Bir Kar Yağar’ türküsünü yorumlayan hayranları onu yalnız bırakmadılar ve hatıra fotoğrafları çektirdiler.

Meşk-i Musiki programının yeni bölümü, 10 Şubat’ta Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.