Eyüp Mehmet Akif İlköğretim Okulu öğrencileri, büyük mütefekkir, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy anısına, vefatının 78.yılında Kültür Sanat Merkezi’nde özel bir program düzenledi.

Başkanımız Remzi Aydın ve Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü ile öğrenci ve velilerin katıldığı programda, Mehmet Akif Ersoy, yaşamı ve eserleriyle anıldı. Öğrenciler, Akif’in şiirlerini okudu, onu anlatan konuşmalar yaptı.

Başkanımız Remzi Aydın burada yaptığı konuşmasına, programın mimarı öğretmen ve ‘Asım’ın nesli’ öğrencileri tebrik ederek başladı.

Akif’in tüm Türkiye’nin hatta dünyanın tanıması gereken çok önemli bir şahsiyet, şair olduğunu vurgulayan Aydın şunları söyledi:

“Vatanını milletini seven, iyiliğini isteyen, daha çok gelişmesini isteyen bir şahsiyet, eserler vermiş, bizlere yol göstermiş hala da yol göstermeye devam ediyor. Sadece eser yazmakla kalemiyle bu katkısını sağlamamış, fiilen de bedeniyle de çalışmış, Kurtuluş Savaşı’nda istiklal mücadelesinde yoğun çalışmalar içerisinde bulunmuş, cephelere gitmiş, halkı bilinçlendirmiş… Düşmanlar memleketimizi işgal etmiş. Bazı insanlar korkuyor, çekiniyor, bazı insanların olumsuz görüşleri oluyor, tereddüt ediyor. Bu insanları motive etmek için üstün gayretler ortaya koymuş, kendisinden faydalanılmış. Ancak maalesef hak ettiği ilgiyi zamanında görememiş, mahzun bir şekilde bu dünyadın göç etmiş.”

Mehmet Akif Ersoy’un en önemli özelliklerinden birinin, ülkesinin kuruluşuna, milli beraberliğine katkısı olduğunu kaydeden Remzi Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mehmet Akif Ersoy aslında bir Arnavuttur. Mehmet Akif, ben Arnavutum ama öncelikle Müslümanım ve bu ülkenin İstiklal Marşını yazacağım demiş ve yazmış. Bizi birleştiren bir eser ortaya koymuş. Şu veya bu memleketten olmak bizi ayırmaya yetmiyor. Bilakis bunlar önemsiz oluyor. Özellikle bu dönemde hepimizin ihtiyacı olan birlik ve beraberliğin hatırlanması, unutulmaması gerekiyor. İnşallah bu güzel günlerimiz gelişecek, daha da bereketlenecek. Eyüp’te, ülkemizde yeni Türkiye’ye olan inancamız artacaktır. Aslında Yeni Türkiye derken şundan bahsediyoruz; biraz üzeri tozlanmış , paslanmaya başlamış olan eski geleneklerimizi, kadim medeniyetimizi, atalarımızdan, ceddimizden kalan mirasımızı kasdediyoruz. Onların üzerindeki tozları silerek , paslarını temizleyip, cilalayarak eski eserlerimizi de okuyacak, yeniden önümüze getireceğiz. Yeni Türkiye budur. Osmanlıcayı öğrenecek, eski eserlerimizi okuyacağız. Mehmet Akif Ersoy gibi önemli şahsiyetlerimizi, büyüklerimizi tanıyacak, onlar neler söylemiş ona, ileriye bakacağız. Dünyanın en güzel ülkesinde yaşayacağız en ileri görüşlü insanları olacağız. Her şeyin en iyisine layık olacağız. Böylece yaradılış gayemizde ilerleyeceğiz.”