Afife Hatun Kültür Merkezi’mizde haftasonları da söyleşi ve sohbetler devam ediyor. 29 Kasım Cumartesi günkü etkinlikte “Maziden Atiye Kıssadan Hisseye” Tarih Söyleşileri Eyüplü hanımlarla buluştu. Prof. Dr. İsmail Taşpınar, seminerde “Hz. Musa’dan İsrail’e” konu başlığıyla çeşitli bilgiler verdi.

Hz. Musa’nın doğuşu, Mısır’dan çıkışı ve 40 yıl süren çöl hayatı dönemine dek oluşan süreçten bahsedilerek buradan günümüze doğru olan dönem geçişleri ele alındı.

Bazı simge ve sayıların ne anlama geldikleri, eskisi ve yenisi olarak değişen bazı kavramların da açıklamaları yapıldı ve bu süreçteki yerleri belirtildi.

Günümüz ülkelerinin siyasi yaklaşımlarından da bahsedilen programda insanların kötü hallere alışıp normal görmeye başlamaları yani bu durumu kanıksamalarının örneği olan Mısır-Firavun-İsrail oğulları ve Çöl konusu etrafında detaylandırılarak söyleşi sona erdi.

“Maziden Atiye, Kıssadan Hisseye” Tarih Söyleşileri, ayda bir kez Cumartesi günleri Saat 11.00’de Afife Hatun Kültür Evi’nde Eyüplü hanımlar ile buluşmaya devam edecek.