Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde şair Mustafa Yürekli’yle gerçekleştirilen Mavera Okulu söyleşileri , ilgiyle takip ediliyor. Bu haftaki söyleşide Mustafa Yürekli, ilk defa gösterilecek olan “Erdem Bayazıt Belgeseli”nden sonra, ünlü şair Erdem Bayazıt’ın şiir dünyasını anlattı.

Seyfettin Ünlü’nün moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye Erdem Bayazıt’la en son röportajı yapan Mustafa Yürekli hazırladığı “Erdem Bayazıt Belgeseli”nin galasından önce, Mavera Okulu söyleşileri programında belgeselin gösterimini yaptı. Erdem Bayazıt’ın ölüm yıldönümü olan 5 Temmuz’da galası yapılacak olan “Erdem Bayazıt Belgeseli”ni Mavera Okulu söyleşilerine katılanlara özel gösterim yapıldı. Mustafa Yürekli, “Rahmetli Erdem Bayazıt, vefatından üç ay önce en son bana röportaj verdi. Bir haftadan fazla bir süre hasta hasta kameranın karşısına oturup hayatını bilinmeyen yönleriyle anlattı; ancak bir iki saat konuşabiliyordu. Erdem Bayazıt”ın şiirinin 50. yılını kutlamak için bir dizi program hazırlanmaktaydı. Üsküdar’da, Altunizade’deki etkinlikte gösterecektik, yetişmedi. Kısa süre sonra da vefat etti. Kahrımdan bir süre yarıda kalan belgeselin kurgusuna giremedim, ekrandan izlemesini çok istiyordum. Tamamlanınca da, galasını yapıp, fark edilir bir şekilde yayınlamak için uygun ortamı bekledim. Erdem Bayazıt Belgeseli’ni bu yıl yayınlamak istiyorum.” dedi.

ERDEM BAYAZIT’I ANLAMAK

Seyfettin Ünlü’nün moderatörlüğünü yaptığı Mavera Okulu söyleşisinde Mustafa Yürekli, Erdem Bayazıt’ın şiir dünyasını da anlattı. Yakın dönem şiirimizin önemli temsilcilerinden olan Erdem Bayazıt’ın şiirine ışık tutacak olan Mustafa Yürekli’nin konuşmasında, şairin şiirinin oluşumu, etkilendiği kaynaklar, kişiler, olaylar, sanat anlayışı, işlediği temalar, şiir dili ve muhayyilesi ele alındı. Modern hayat tarzını sorgulayan ve ideallerini anlatan şairin şiirindeki iç dinamikleri kavramak için dizeleri okundu, sosyokültürel hayatın aksedişini tespit etmek ve teknik yönünü incelemek için söyleşi, Erdem Bayazıt’ın şiirleriyle donatıldı. Mustafa Yürekli, “Şairin entelektüel biyografisini de ana hatları ile anlatılırken, sanat hayatı, şiir kitapları ve politikası üzerine değerlendirmeler de yaptığımız, Mavera Okulu’ndaki bu etkinliğimiz, Erdem Bayazıt’ın şiirinin daha iyi anlaşılmasına büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.