Afife Hatun Kültür Evi’nde bu hafta “Moda, Medya ve Kadın” konusu masaya yatırıldı. Eğitimci Lebibe Vatansever, bazı dergi kapaklarındaki görselleri değerlendirerek “Gençlerimiz ve bizler onları örnek almaya başladık. Medyanın tuzağına düşüyoruz. Örtünmenin amaçlarını şaşıyoruz" dedi.

Eğitimci Lebibe Vatansever moderatörlüğünde, kadın giyiminde moda ve beden ilişkisi, modern ve geleneksel giysilerin işlevselliği, modernleşme serüvenimizde modanın etkisi, moda ile ilgili dergi ve yayınlardan hareketle değişen yaşam kültürümüz hakkında detaylı bilgiler verildi.

Seminere modayı tanımlamayla başlayan Vatansever, modanın tarihi seyrinden bahsederek “Zihniyetlerin, öğretilerin ve ideolojilerin temeli değer yargısıdır. Modanın kutsal değeri yoktur, kendi değerini kendi üretir” dedi.

Kitle Psikolojisi ve Moda

Vatansever,”Kitle çekim gücü kişisel gelişimini tamamlamamış fertler için daha kuvvetlidir. Fransız Sosyolog Gustav Le Bonn ise bunu prestij olarak adlandırır. Prestiji karşı konulmaz bir otorite olarak nitelendirir. Moda da burada yapay prestijin elde edilmesini sağlıyor” diye konuştu.

Medyanın bu anlamda etkisini daha çok gösterdiğini vurgulayan Lebibe Vatansever, tarihteki kadın ve günümüz kadını arasındaki farkları fotoğraflar eşliğinde anlattı. Eskiden tesettürlü bir kadının duruşuyla şimdiki arasındaki farklarını aktaran Vatansever, bu farklara sebebiyet veren dergi ve sosyal mecralara değindi. Seminerde, eşyada ve binalaşmalarda modadan da bahsedildi.