Eyüpsultan Belediyesi, Kültür Sanat Sezonu'nda yine birbirinden güzel tiyatro oyunları, birbirinden değerli katılımcılarla gerçekleşecek olan söyleşiler ve sohbetler ile eğlenceli çocuk oyunlarını, sanat severlerle buluşturuyor.

Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, her sezon olduğu gibi bu sezon da dopdolu içeriklerle hazırladığı etkinliklerle, yeni anlatımlarla ve sahnelenecek oyunlarla, Eyüpsultanlılara kültür ve sanat dolu bir sezon sunuyor.

Bu etkinlikler kapsamında Eyüp Kültür Sanat Merkezi'nde “Sürgün” isimli tiyatro oyunu ve Göktürk Kültür Sanat Merkezi'nde “Öğrenci Evi” isimli tiyatro oyunu Eyüpsultanlı sanatseverler için sahnelendi.

Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı oyuncuları tarafından sahneye konulan “Sürgün” isimli tiyatro oyununda; veterinerlik, milletvekilliği, cephelerde nutuklar, isyanların bastırılması gibi görevlerle 20 yıldan fazla devlet görevi yapan Mehmed Akif”in, ‘mürteci’ ve ‘aranan’ bir kişiye dönüşmesi ve ‘sakıncalı’ biri olarak görülmeye başlanması konu alınıyor. Bu manzara karşısında kesin kararını veren Akif'in, 1925’te Mısır’a gidişi, vefat edeceği yıl olan 1936’nın 16 Haziran’ına kadar da çok sevdiği vatanından ayrı kalmasını anlatan “Sürgün”, Mehmed Akif’in hayatının en çileli kesitini perdeye taşıyor.

Seyyah Oyuncular tarafından sahnenelen “Öğrenci Evi” isimli oyunda ise; kâinatın öznesi olan insan için “vatan ve bütünlük” kavramları ne ifade ediyor? Farklı dünya görüşlerinin ve etnik çeşitliliğin söz konusu olduğu ülkemizde, “ben kimim, neredeyim ve ne için buradayım” sorularının tartışıldığı bir ev canlandırılıyor. Bu ev, toplumun mihenk taşı olan gençlerimizin bir kimlik arayışı içinde olduğu; yeni sorular ve cevaplarla onların gözünden farklı bir dünyaya açıldığımız bir öğrenci evi.