Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezinde Karagöz Oyunu ve Atölyesi Eyüplüler tarafından ilgi ile takip ediliyor.

Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen “Karagöz Oyunu ve Atölyesi” adlı programda Gölge Oyunu ve tüm Karagöz karakterleri hakkında bilgi edinen Eyüplü çocuklar, aynı zamanda bu sanatı uygulayarak öğrenme şansını da buluyor. Ayrıca atölyeye katılan büyüklere de çocukluk yıllarını tekrardan yaşama imkanına kavuşuyor.

Çocuklar, Kültür ve Turizm Bakanlığına kayıtlı Geleneksel Türk Gölge Oyunu Karagöz ve Hacivat ustası olan Hayali Suat Veral ile Karagöz ve Hacivat'ın eğlence dünyasına giriyor. Karagöz ve Hacivat'ın yapım aşamalarının tek tek öğretildiği atölyede çocuklar, ayrıca oyunun perde bölümü ve perde arkasında neler yapıldığı, ışığın nasıl kullanıldığı ve oyunun püf noktaları hakkında bilgi ediniyor.

"Karagöz halk kültürümüzü ve toplumsal değerlerimizi yansıtıyor ve yaşatıyor" diyen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Suat Veral, Karagöz Oyunu ve Atölyesi pogramını şöyle anlattı:

"Geleneksel gölge oyunu toplumun bilincinde sadece bir gösteriden ibarettir. Malum Karagöz gösteri ile başlamıştır. Fakat Karagöz bir gösteriden fazlasıdır. Neticede halk adamı dediğimiz bu karakterin toplumsal değeri ne kadar yansıttığını, toplumu nasıl eğlendirdiğini bizlerde bu işi yapan hayaliler olarak yaşıyor ve hissediyoruz. Otuz yedi yıldır, zanaat ve sanatla birleşen, bu kesimde yaşayan ve bu değerleri yaşatmaya çalışan bir insan olarak bazı izlenimlerim oldu. Bu aslında çok ulvi bir sanat, halk kültürü ve toplumsal değerimiz yansıtıyor. Dünyanın bir çok yerinde bu zanaatı ve sanatı tanıyan insanlarda var. Hem yabancı hemde kendi insanlarımız tarafından biliniyor. Bizler bir çok festivallere katılıp dünya çapında ivme çıtalarının ne olduğunu görebiliyoruz. Yani ülkemizi temsil ediyoruz. Halkımızı ve toplumumuzu bu perde sayesinde yansıyan bir ayna gibi ifade ediyoruz.

Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezinde tabii ki çok önemli bir çalışma yapıyoruz. Karagöz sanatının zanaat tarafı ile başlayan ve derslerle zanaattan sanata yönelen bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Çocukların ilgisini çeken ve bugünkü neslin artık hazırcılıktan çıkıp bir anlamda tamamen kendi becerileri ile 600 yıllık geçmişe dönüşlerini de simgeliyor.

İNTERNET VE ÇİZGİ FİLMLER ÇOCUKLARI ESİR ALMIŞ DURUMDA

Malesef dünyanın birçok yerinde internet ve çizgi film çocukları esir almış durumda. Hepimiz aslında internet ve televizyon ile esir alınmış durumdayız ve hepimiz bir aile sorumluluğu içerisindeyiz. En alt yaş grubundan üst yaş gruplarındaki çocuklara dahi bu eğitimi ve atölye çalışmasını sunmaya gayret ediyoruz. Çünkü çocuğun dünyası, onun yaş grubu 7 de olsa 14 de olsa aynı. Burada bir anlamda birbirlerinden bir şeyleri görerek doğruyu anlamaları da gerçekten çok önemli.

ÇALIŞMAMIZA GELENEKSEL SANATIMIZIN BAŞLANGIÇ NOKTASINDAN BAŞLIYORUZ

Atölye çalışmalarında geleneksel sanatımızın da başlangıç noktası olan şablon dediğimiz kartonlara çizimlerle başlıyoruz. Karagöz sanatının içerisindeki güzel sanatlardan da faydalanıp açık renklerden koyu renklere giderek bir ahenk içerisinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Şablonlara yaptığımız çizimler ve usulü ile yaptığımız boyamalar, bu sanatın adeta mihenk taşı. Aşama aşama bu sanatı çocuklarımıza kazandırmayı hedefliyoruz. Tabiİ ki bu atölye çalışmalarını sadece sanat yönünden değil aynı zamanda da sağlık yönünden de değerlendirip, onlara düzgün oturmalarını ve oturma biçimlerinin sağlıklarıyla ilgili sorunlarının oluşmaması için önemli olduğunu da anlatıyoruz. En önemlisi de kalemi nasıl tutmaları gerektiğini öğretiyoruz. Çünkü işin ilk adımı kalemi düzgün tutmaktan geçiyor. Kendi ürettikleri Karagöz ve Hacivat karakterlerine ve temalarına bu sayede çok dikkat etmiş oluyorlar. Boyama işlemini bitirdiğimizde çocuklarda, 'Evet ben bu işi yapabiliyorum' algısını oluşturmayı hedefliyoruz. Biten çalışmaları beraberlerinde evlerine götürdüklerinde ise bu kültürün bir anlamda evlerde onlarla beraber yaşadığının hissi de ortaya çıkmış oluyor.

KARAGÖZ VE HACİVAT UNUTULMAK ÜZERE

Birçok büyüğümüz bile Karagöz ve Hacivatı unutmuş durumda. Çocuklara Karagöz ve Hacivat sanatını öğretirken bu sayede de kültürümüzün başlangıç noktasına tekrardan dönmüş oluyoruz. Aynı zamanda da kadim kültürümüz ile çocuklarımız ufkunu geliştiriyoruz. Burada sadece bir atölye çalışması değil aynı zamanda Karagöz gösteri oyununu da izletiyoruz. Anneler, babalar da bu gösterimlere katılım sağlıyorlar. Atölye çalışmaları o kadar yoğun, o kadar güzel gidiyor ki, ben bile bu kadarını tahmin etmemiştim. Demek ki Rabbim doğru yol nasip ediyor, bizde bu yolda ilerlemeye çalışıyoruz. Aileleri de bilinçlerdirme noktasında çocuklarımızı dinleyelim ve anlayalım, amaçlarını ve içeriklerini tamamen birleştirelim kaygısı da güdüyoruz. Hep beraber bu kültüre sahip çıkalım istiyoruz. Bu kültür o kadar temiz o kadar ulvi ve o kadar da bize faydalı bir kültür.

Geçmiş dönemlerde bu işe gönül piri olan insanlar da el atmışlar. Bazen Karagöz'ü camilere alıştırmak noktasında, bazen okuma kültürünü geliştirme noktasında kullanmışlar. Yazarlar, çizerler, birçok insan aslında Karagöz ile hep bir şeyler anlatmışlar. Sonuçları itibari ile o dönemlerde birçok insan bunlardan beslenmiş ve istifade etmiş. Bu zamanda da birçok şey yapılabilir. Amaç hem kültür kazanımı, hem de sosyal sorumluluklar. Bu anlamda içerikleri tamamlayabilmek için Karagöz ve Hacivat çok güzel bir araç aslında. Karagöz ve Hacivat bizim günümüze de ışık tutuyor. Anlamayan ve dinlemeyen yönlerimizle bizi anlatıyor. Oluş itibari ile baktığınız zaman da ise; iki arkadaşın dostluklarıyla biten bir perdemiz var. Yani aslında bu Türk kültürünü ve Türk toplumunu en güzel anlatan sanatlara bir örnek.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ AYDIN'A ÇOK TEŞEKKÜRLER

Okulumuza tüm Eyüplü çocukları davet ediyoruz. Bu Karagöz okulunun zengin içeriği; çocukların temel eğitimini, güzel konuşmalarını, kendilerini doğru bir biçimde ifade etmelerini, yani yarınlara onları en güzel şekilde hazırlamayı hedefliyor ve bu konuda ailelerden övgüler ve teşekkürler alıyoruz. Bu imkanı Eyüp'te Sertarikzade'de başlatıyor olabilmek bizim için ayrı bir gurur. Bu kadim sanatın yaşatılması noktasında sayın Belediye Başkanımız Remzi Aydın'a çok teşekkür ediyorum. Her şey çocuklar için."