Kültür Bakanlığı çini sanatçısı Sevgi Vardarlı İnal'ın el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı İznik Çinileri Sergisi açılışı Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek'in katılımlarıyla gerçekleşti. Serginin açılışını yapan Başkan Aydın, “Çini bizim geleneksel bir sanatımız. Bu sanatımızın özgün ve güzel örneklerini teşhir etmek, yeni nesillerle buluşturmak, belediye olarak görevlerimizden bir tanesidir.” dedi.

Eyüp Belediyesi Fuaye Alanı'nda açılışı yapılan sergide, Çini Sanatçısı Sevgi Vardarlı İnal'ın birbirinden nadide İznik Çinileri Eyüplülerin beğenisine sunuldu. Tamamı el işçiliği olan eserler arasında, takı, pano, vazo, duvar tabağı ve dekorasyon gibi ürünler yer alıyor.

Başkan Remzi Aydın, “Gelenekten Geleceğe İznik'ten Eyüp Sultan'a” isimli serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Biz de Eyüp Belediyesi olarak iki yıldır, hem içinde bulunduğumuz ilçemizin niteliğine ve mahiyetine uygun davranma adına hem de esas itibariyle medeniyetimizin, kültürümüzün, sanatımızın en diri şekilde ihyası ve sahiplenilmesi adına kültüre, sanata özel bir önem veriyoruz. Çini bizim geleneksel bir sanatımız, köklü bir sanatımız. Bu sanatımızın özgün ve güzel örneklerini teşhir etmek, yeni nesillerle buluşturmak, belediye olarak görevlerimizden bir tanesidir.” dedi.

“EYÜP SULTAN CAMİİ'NDE BULUNAN ÇİNİLER SAYESİNDE BAŞLADIM”

Çocukluğunda Eyüp Camii’nde gördüğü çiniler sayesinde bu sanata başladığını belirten çini sanatçısı İnal ise, “Eyüp Sultan Camii'nin çinilerini, ne yapan hayatta ne yaptıran. Yüzyıllar sonra dahi hayranlıkla seyrediyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sergim oldu fakat beni en çok buradaki sergi heyecanlandırdı. Çünkü çocukluğumun özlemini gerçekleştirdim.” diye konuştu.

KULLANIM ÖMÜRLERİ 500 YILDAN FAZLA

Sergilenen ürünlerin İznik çinileri olduğunun da altını çizen İnal, “Geleneksel yöntemlerle üretilmektedirler. Taş karolarımız, Osmanlı dönemi yapılarında ustalıkla kullanılan orijinal çinilere birebir yakın olup; dış mekandaki kullanım süreleri 500 yıldan fazladır.” dedi.

İznik'ten Eyüp Sultan'a Çini Sergisi, 5 Ocak 2017 tarihine kadar Eyüp Belediyesi Fuaye Alanı'nda ziyaretçilere açık olacak.