Cafer Paşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde, bu yıl Yunus Emre İlköğretim okulu 4B sınıfı öğrencileri tarafından, 2'incisi düzenlenen "Benim Gözümden Eyüp" isimli fotoğraf sergisi düzenlendi.

Eyüp Belediye'sinin her konuda destek verdiği sergiye, Eyüp Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü, Eyüp İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Celalettin Kapusuz ve Eyüp İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Koçyiğit katıldı.

Çocukların yeteneklerini keşfetme amacıyla hazırlanan proje kapsamında Yunus Emre İlkokulu 4B sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Zeynep Uçak rehberliğinde Eyüp'ü fotoğrafladılar. Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü, ilçe milli eğitim şube müdürü Celalettin Kapusuz, Eyüp ilçe emniyet müdürü Mustafa Koçyiğit ve Eyüp Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül açılış kurdelesini keserek sergiyi gezdiler.

Yaklaşık 1,5 ay süren çalışmalar sonunda çekilen fotoğrafların sergilendiği Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi Eyüplü'lerin akınına uğradı. Öğrencilerin yaşadıkları yeri daha iyi tanıması, estetik bakış açısı kazanması, sanata ilgilerini yükseltilmesi ve özgüvenlerinin arttırılması için hazırlanan proje kapsamında çocuklar ailelerinin de destekleriyle muhteşem fotoğraflara imza attılar. Yaş ortalaması 10 olan öğrencilerin bir ay boyunca ailelerinin de desteğiyle baharın en dikkat çekici sabahında, bazen bir gün batımı, bazen mahalle aralarında, bazen de esnafla çektikleri fotoğraflar büyük ilgi gördü. Kimi öğrenciler çektiği fotoğrafın başında durup ziyaretçilerin sorularını cevaplarken, kimisi de yoldan geçen vatandaşları sergiye davet etti.

11-14 Mayıs tarihleri arasında açık olan sergiye Eyüplü'ler yoğun bir ilgi gösteriyor.

FOTOĞRAF ÇEKMEK ÖZGÜRLÜKTÜR

Çocukları sergiye hazırlayan 4-B sınıf öğretmeni Zeynep Uçak öğretmenliğinin yanısıra fotoğrafla uğraşıyor. Bütün çocukların özel olduğuna inanan Uçak, serginin serüvenini anlatırken çok duygulandı. Her çocuğun özel olduğuna ve mutlaka bir yeteneği olduğuna inandığını belirten Uçak, “Ben öğretmenliğimin dışında fotoğraf çekmeyi seven biriyim. Dolayısıyla sınıfımdaki yetenekli öğrencilerimi keşfetmek için bir çok etkinlik yaptık. Fotoğraf sergisi de sadece bunlardan biri. Belediye Başkanımız Remzi Aydın geçen seneki sergimizi çok beğenip bize bir fotoğraf makinası hediye etmişti. O makinayla bu sene öğrencilerimizle daha iyi bir fotoğraf çalışması yaptık. Eyüp'te her mevsim güzeldir ama bahar ayrı bir güzeldir dedik ve sergimizi çocuklarından gözünden fotoğrafladık. Çocuklarımız çok güzel kareler yakaladılar. Bir buçuk ay boyunca Eyüp'ün gezilmedik yerini bırakmadık. Her aşamasında onların yanındaydım. Bize eşlik edebilen velilerle birlikte eğlenceli vakitler geçirdik. Mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Diğer taraftan hem çocuklar, hem veliler hem de biz bu sayede biliyoruz ve tanıyoruz zannetiğimiz Eyüp'ün farkedemediğimiz bir çok yerini keşfettik. Bir öğrencim evde devamlı annesinin müdahaleci davranışlarından dolayı çok sıkılmış olmalı ki yanıma gelip fotoğraf çekmek benim için özgürlüktür dediğini hala unutabilmiş değilim. Ben öncelikle öğrencilerime, başkanımız Remzi Aydın'a, ilçe milli eğitim müdürüne, şube müdürüne ve gelen davetlilere teşekkürlerimi iletiyorum. Milli Eğitim Bakanımız İsmet Beyin gönderdiği tebrik telgrafı bizi bir sonraki senenin sergisi için daha da heyecanlandırdı.” dedi.

EYÜP'Ü KARIŞ KARIŞ GEZDİLER

Fotoğraf çekmeyi çok sevdiğini söyleyen minik fotoğrafçılardan Baran Özçeker “Fotoğrafları sergi için çektim ama aynı zamanda arkadaşlarımın görmesini de çok istiyordum. Sergi güzeldi. Herkesin gelip benim çektiğim fotoğraflara bakması çok heyecanlı bir şey” dedi.

Fotoğraf makinesi olmadığndan çekim yapamadığını ama sergi sayesinde bu isteğine kavuştuğunu söyleyen Ahmet Bilgin “Fotoğraf çekmeyi çok istiyordum ama makinem yoktu. Sergiye seçilince öğretmenim geçen sene bize hediye edilen makineyi bana verdi ve istediğim bir çok yerden fotoğraflar çektim. Büyüyünce mimar olacağım ama fotoğraf çekmeyi hiç bırakmayacağım. Herkesin gelip 14 Mayıs'a kadar devam edecek olan hazırladığımız bu sergiyi gezmesini istiyoruz” diye konuştu.

Sivil katliamların yaşandığı harabe şehir Halep'ten ailesiyle İstanbul'a göç eden ilkokul 4.sınıftaki Muhammed Kassas ve Leyla Şebap ise, Halepteki okullarda savaştan önce bile bu tür etkinliklerin olmadığını belirterek, “İlerde para kazanınca kendimize profesyonel bir makine alacağız. Bu etkinlikleri her sene olmasını istiyoruz. Herkes fotoğraf çekmeli” dedi.