Eyüp Belediyesi ve Eyüp Mütfülüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü, Eyüp Camii Meydanı’ndaki revaklar altında, Ramazan etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen programlar devam ediyor.

Eyüp Camii meydanında saat 14:00’da mukabele, saat 15:00’da hadislerle islam tarihi, saat 15:45’de siyer dersi, saat 16:30'da Kur'an-ı Kerim ve Meal yayını, 18:00’da da sohbet meclisi programı gerçekleştiriliyor.

Eyüp Camii meydan programlarından Kuran-ı Kerim okumaları olan mukabele programını, Yeşilpınar Güzel Yayla Camii Kuran Kursu hafızları gerçekleştiriyor. Kuran-ı Kerim Hz. Muhammed (SAV)'in son Ramazan'ında okuduğu sıralama ile vefatından sonra Hz. Ebubekir zamanında bir araya getirilmiş, Hz. Osman zamanında çoğaltılarak büyük kentlere gönderilmiştir. 600 sahifeden oluşan kitap düzeni, 20 sayfadan oluşan 30 cüze bölünmüştür. Özellikle Ramazan aylarında her gün bir cüz okuyarak, bayrama kadar bütün Kuran-ı Kerim’i baştan sona okuma geleneği içinden mukabele doğmuştur. Buna göre 30 Müslüman birer cüz okumayı paylaşarak kısa sürede karşılıklı paylaşımla Kur'an hatmini gerçekleştirmiş olurlar. Özellikle Ramazan ayında yapılan mukabele yüzyıllardır olduğu gibi bu yılda yapılıyor. Eyüp Camii meydanında okunan mukabelenin duası ise Kadir Gecesi’nde yapılacak.

Hadislerle İslam tarihi, siyer dersi ve sohbet meclisi programlarında her gün diyanet tarafından görevlendirilen farklı konuşmacılar Eyüplülerle buluşacak.

Eyüp Camii ve Eyüp Camii meydan programları Ramazan sonuna kadar her gün devam edecek. Eyüplüler, Eyüp Camii’ne ve Eyüp Sultan Hazretlerinin kabrini ziyarete gelenler bu programlara katılıp istifade edebiliyor.