Eyüp Belediyesi 1. Haliç Genç Edebiyat Günleri kapsamında, moderatörlüğünü Ahmet Kot’un yaptığı genç deneme atölyesi, Sadık Yalsızuçanlar eşliğinde Ömer Yalçınova, Rahşan Tekşen ve Ahmet Bozkurt’u konuk etti.

Eyüp Belediyesi’nin önemli etkinliklerinden olan ve bu yıl 1.si gerçekleştirilen Haliç Genç Edebiyat Günleri büyük ilgi görüyor. Son olarak Ahmet Kot’un moderatörlüğünü yaptığı genç deneme atölyesi, Sadık Yalsızuçanlar eşliğinde Ömer Yalçınova, Rahşan Tekşen ve Ahmet Bozkurt ile gençleri buluşturdu.

Deneme hayatına nasıl başladığını ve tür olarak deneme yazılarının ortaya çıkış serüvenine değinen Sadık Yalsızuçanlar, denemenin hayatın her alanında var olduğunu, yaşanmış her olayın bir deneme yazısı olduğunu ve sinemanın deneme üzerindeki etkilerini anlattı. Türk edebiyatında bıraktığı izlerle tanınan Prof. Dr. Mehmet Kaplan’dan örnekler veren Yalsızuçanlar, “Denemede sanatsal amaç ikinci plandadır. Yazarken ne kadar samimi olursanız denemeniz de kendini o kadar açar size. Herkes aslında potansiyel bir yazardır. Yazıya ne kadar emek verirsek o kadar iyi olur. Bu yüzden ilk defa yazı yazamaya başlayanlar deneme türünü değil diğer dallardan yola çıkmalı. Bu türün sınırları çok geniş, devamlı güncel olmak ve gol atmak zorundasınız. Hazırlık aşamasındayken çok kitap okumak değil de doğru ve iyi kitaplar okunmalıdır. Herkesin en az 50 ya da 100 kitaptan oluşan özel olarak seçilmiş bir kütüphanesi olmalı” dedi.

Genç yazarlardan Ahmet Bozkurt kitap okumanın aynı zamanda hayatı okumak olduğunu, herkesin kendi benine doğru yaptığı yolculukta kavşaklarda soluklandığını, denemenin de bu soluklanma aşamasında tercih edilen bir alan olduğunu söyledi. Denemenin, insanın ürettiği tarih ve zamana göre şekillendiğini belirten Bozkurt, yakın tarih olarak Osmanlı ve Cumhuriyet dönemiyle ilgili daha birçok konunun yazılmadığını vurguladı. Çocukluk yıllarında abileriyle yaşadığı sorunlarda onlara mektup yazmasının kendini deneme türüne iten en güçlü sebep olarak ifade eden Rahşan Tekşen, insanın kendine ait olan duygu ve düşüncelerini yetenekleriyle birleştirmesi gerektiğini ifade etti. Ömer Yalçınova ise, edebiyata şiirle başladığını daha sonra eleştiri ile devam ettiğini söyleyerek hedefinin deneme türünü olmadığını onun gelip kendisini bulduğunu belirtti. Genç edebiyatçılar Ali Rıza Özderici Lisesine geçerek oradaki öğrencilerle karşılıklı sohbet havasında konuşma gerçekleştirdiler ve denemenin ince noktalarını açıkladılar.