Eyüpsultan Belediyesi ve İMH Gün Işığı Derneği’nin iş birliği ile 30'a yakın öğrencinin ücretsiz eğitim aldığı “Karikatür Okulu”nda dersler başladı.

Eyüpsultan Postası'nda yer alan habere göre; Geleceğin karikatüristlerinin yetişeceği okulda öğrenciler karikatür nedir, amacı nedir, nasıl çizilir gibi temel konular üzerine hem teorik hem de pratik eğitim alıyorlar.

Sömestr sonuna kadar eğitimlerin devam edeceği okulda, her pazar sabah 10.00 – 12.00 saatleri arası Lise, 12.00 – 15.00 saatleri arası ise Ortaokul öğrencileri eğitim alıyor.

Yeni başlamasına rağmen Karikatür Okulu'na öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Karikatürist ve eğitmen Ahmet Altay şöyle diyor;

“Genelde okula çizgiye aşina olan öğrenciler geliyor ama hiç aşina olmayan öğrenciler bile 12 haftalık bir eğitimin sonunda ben bunu çizebiliyormuşum diyebilecek seviyeye gelecek. Burada öğrencilerle bire bir ilgileniyoruz.

Eğitimin sonunda başarılı olan öğrencilerimize sertifika vereceğiz. Ayrıca buradaki arkadaşların çizgilerinin olduğu bir dergi çıkartmayı planlıyoruz. Bir sonraki dönemde inşallah okulların açılması ile dersleri başlatıp daha uzun bir zaman diliminde eğitim vermek istiyoruz”

ÖĞRENCİLER KARİKATÜR OKULU'NU ÇOK SEVDİ

Halil İbrahim Karahan:

“16 yaşındayım, Başakşehir'den geliyorum. Aliya İzzetbegoviç Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. sınıf öğrencisiyim. Ortasondayken karikatürle uğraşıyordum, şimdi ise grafiti ile ilgileniyorum. Buraya daha çok daha iyi çizim yapabilmek için geldim. Okulun ikinci haftası ve derslerimiz çok keyifli geçiyor.”

Melike Sümeyye Aysan:

“16 yaşındayım, Karikatür Okulu'na Bağcılar'dan geliyorum. Hayrettin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi, 11. sınıf öğrencisiyim. Kendimi bildim bileli resim çiziyorum, karikatüre ise daha yeni başladım. Karikatür Okulu'na kendimi geliştirmek, yeni tecrübeler edinmek ve bunu daha ileri taşımak için katıldım.”

Sare Tokuş:

“17 yaşındayım, Yeşilpınar'dan geliyorum. Güngören Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık dört yıldır resim çiziyorum ama son dönemlerde karikatür çizmeye merak sardım. Karikatür çizmenin püf noktalarını öğrenmek ve kendimi bu konuda geliştirmek için Karikatür Okulu'na katıldım. Okulumuz yeni başladı ama ben verilen eğitimden ve burdaki ortamdan çok memnunum.”

Yasemin Yalçın:

“18 yaşındayım, okula Başakşehir'den geliyorum. Halkalı İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisiyim. Okulda grafik tasarım bölümünde okuyorum. Okulumuzda karikatürle ilgili verilen bir eğitim yoktu ben de bu alanla ilgili eksik olduğumu düşündüğüm için Karikatür Okulu'na gelmek istedim. Burada olmaktan dolayı çok memnunum. Başakşehir'de oturduğum için gelmem çok zor oluyor ama yine de buna değer.”

ADRES: Nişanca Mah., Otakçılar Caddesi No:21/3 (Münzevi Camii Yanı) Eyüpsultan/ İST. TEL: (0212) 237 84 85