İstanbullular Eyüp’te Fatih Sultan Muhammed (Mehmet) Han’ı İzledi

Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Tarihten Sahneler” adlı gösteri ilgiyle takip ediliyor. Her hafta sonu Kültür Merkezi’nin bahçesine kurulan mini sahneyle Osmanlı Padişahları’nın karakteristik özellikleri ve o dönemin olaylarının anlatıldığı müzikal canlandırmada bu hafta Fatih Sultan Muhammed Han’ın kişiliği ve özellikleri işlendi.

Ramazan boyunca her hafta Osmanlı Padişahları hakkında kısa bilgiler verilen “Tarihten Sahneler” adlı programda Padişahların kısa biyografileri sunuluyor ve canlandırma yöntemiyle oyuncular Sultanların karakterine bürünüp sahneye çıkıyor. Bu hafta sonu İstanbul’un tarihi ve sosyolojik mimarı Fatih Sultan Muhammed Han’ı canlandırılmasına büyük ilgi gösteren Eyüplüler Sultan Muhammed Han’ın sahneye çıkışıyla heyecanlı dakikalar yaşadı. Fatih Sultan Muhammed Hanı canlandıra karaktert yaptığı tiratlarla izleyicilerin beğenisini kazandı. Farklı ilçelerden de birçok vatandaşın akın ettiği oyun sahne ekibine yapılan büyük alkışlarla son buldu.

Kostümleriyle Beğeni Topladılar

Canlandırma oyununda Fatih Sultan Muhammed Han’ın Sadrazam ve Şeyhulislam gibi önemli kişilerle sahneye çıkmadan önce yine zamanın karakter ve sesiyle dönemin tarihe yön veren savaşları, sosyal ve siyasi olayları anlatılıyor. Karakterler canlandırdığı dönemin kostüm ve kıyafetleriyle ilgi odağı oluyor. Programın hemen ardından Rıfat Çalışkan ve Muhammed Kaya’yla fasıl musikisine geçilerek tasavvuf müziği ve seçkin ilahilerle akış devam ediyor.

Tarihten Sahneler adlı canlandırma programında her hafta sonu farklı karakterlerin sahne alacağı akış şöyle devam edecek.

4 Temmuz Cumartesi Kanuni Sultan Süleyman,

5 Temmuz Pazar Yavuz Sultan Selim,

11 Temmuz Cumartesi Abdulhamit Han,

12 Temmuz Pazar 3. Murad.