Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde Gazeteci Yazar Fahrettin Keskin, “Aile ve Toplum” hakkında söyleşi gerçekleştirdi.
Fahrettin Keskin, günümüz toplum yapısını genç, yaşlı, anne-baba ve çocuk ilişkileri üzerinden değerlendirerek aile içi iletişimde gelinen olumsuz noktaları ele aldı. Yaşlılık ve aile konusundaki araştırmalarıyla bilinen Keskin, Türkiye’deki yaşlı nüfusun birçok ülkeden daha az olmasına rağmen onlara yeteri kadar sahip çıkılmadığını söyledi.
Anne ve babalarımıza sahip çıkamıyoruz

Son yıllarda yaşlılara karşı yapılan kötü davranışların ve huzur evlerine bırakmaların oransal artışına dikkat çeken Keskin, aile yapısındaki gelin kaynana sorunlarını da değindi. Gelin kaynana sorunlarının aile yapısını bozan temel etkenlerden biri olduğunu belirten Keskin, “Yaşlı insanlar doğal olarak bazı akli ve fiziksel yetileri zayıfladığından onlara karşı merhametli ve anlayışlı olmalıyız. Anne ve babasını kaybedenlere sorduğumuzda çoğunluğu onlara yaşlılıklarında gerekli ilgi ve alakayı gösteremediklerinden pişman olduklarını söylüyor” dedi.

Geniş aile bizim için bir okuldu

Keskin sözlerine şöyle devam etti; “Asıl yiğitlik yaşlı anne ve babaları hayatın içinde tutmak, onları pikniğe, komşulara götürmek ve saygılı davranmaktır. Geniş aile Müslüman topluluklarda adeta bir okuldu. Geniş aile yapımız azalıp çekirdek aile yapıları çoğalınca, yaşlılarımız evlerimizde söz sahibi olmaktan çıktı. Yönlendirici ve koruyucu destek azalınca boşanmaların sayısı da artmaya başladı. Bu boşanmaların en belirgin sebeplerinden biri de gelinle kaynana arasındaki merhamet ve anlayışsızlıktır.”