Karagöz ve Hacivat'ın en başarılı temsilcisi Hayali Suat Veral'in “Zılli Hayal Sergisi” ile geleneksel Türk gölge oyununun eğlenceli dünyası Eyüp'e taşındı. Veral'ın eserlerinden oluşan sergi, Eyüp Belediyesi hizmet binası fuaye salonunda açıldı.

Geleneksel Türk gölge oyununun Anadolu topraklarına gelişinin 500. yılında, Eyüp Belediyesi hizmet binası fuaye salonunda Karagöz ve Hacivat sergisi açıldı. Açılış Eyüp Belediyesi Şeker Hayat ve Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nden (ESER) gelen özel öğrencilerle birlikte gerçekleştirildi. Sergide, Kültür ve Turizm Bakanlığına kayıtlı, geleneksel Türk gölge oyununun en başarılı temsilcisi Hayali Suat Veral'ın kendisine ait işleme tekniği ile hazırladığı 100 adet Karagöz Hacivat oyunu tasviri bulunuyor.

1,5 METRELİK KARAGÖZ TASVİRİ

Veral'ın deve ve dana derisinden yaptığı Karagöz ve Hacivat oyunu tasvirleri sergiyi gezenlerin ilgi odağı olurken özellikle Türkiye'de ve dünyada ilk defa yapılan 1 ile 1,5 metrelik tasvirler büyük beğeni topladı. Sergide yer alan tasvirler bir çok sanatseveri çocukluk günlerine götürdü.

Bu arada Karagöz Hacivat ustası Hayali Suat Veral, serginin açılışına katılan ESER ve Şeker Hayat'ın özel çocuklarına tasvirleri tanıttı. Ardından da özel öğrenciler için bir gösteri yaptı. Öğrenciler kendileri için gerçekleştirilen Karagöz Hacivat gösterinde eğlenceli dakikalar yaşarken, perde arkasına geçerek Karagöz Hacivat oynattılar.

HAYALİN GÖLGESİNDE SERGİ

Açılış öncesi yaptığı konuşmada, böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı kıvanç duyduklarını belirten Eyüp Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül; “Başkanımız Sayın Remzi Aydın'ın Eyüp'te kültür ve sanatın her rengini barındırmak hedefi ve özellikle görsel sanatlarımızın geleceğe taşıma düstürüna verdiği önem bizleri bu konuda gerçekten mutlu ediyor. Sayın Başkanımız kültür ve sanatın her alanına ciddi destekler veriyor. Böyle güzel bir binada, böyle güzel bir sergiyi yapıyor olmak bizim için çok anlamlı. Burada geleneksel Türk sanatlarımızın en önemli unsurlarından olan gölge oyunu tasvirleri var. Bu sergimiz 'Zılli Hayal' yani hayalin gölgesinde sergisi. Dolayısıyla sizleri hayalin gölgesinde keyifli bir o kadar da öğretici bu sergiyi izlemeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hayali Suat Veral ise; “37 yıl boyunca da gecemi gündüzüme katarak yaptığım eserlerden oluşan bir sergi. Amacım Türk halkına geleneksel seyirlik oyunlarımızın, özgün tasarımlarıyla, çizimleriyle yapılan eserlerini hem anlatmak hem tanıtmak hem çocuklara ve gençlere öğretebilmektir. Burada göreceğimiz eserler Yavuz Sultan Selim ile başlayan bir tarihe sahip. Tasvirler deve ve dana derisinden yapılıyor. İnce ince uğraşıp derinin üzerini işlemek, tasarlamak, kök boyası ile boyamak ve aynı zamanda da bu sanata bir zenginlik katabilmek çok önemli. Eskiden bizim tasvirlerimiz 30 santim civarındaydı, bizim sergimizde 60 santim de var 1,5 metre de var. Bu bir metrelik tasfirlerimizi Saray Bosna'da 6 bin kişiye oynattık ve oralarda hedeflerimize ulaştık. Topraklarımız arasında yetişen bu değerlere sahip çıkmamız lazım.” diye konuştu.