Eyüp Belediyesi Eyüp Kültür Merkezi, Otakçılar İmam Hatip Lisesinin düzenlediği 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitleri anma törenine ev sahipliği yaptı.

Anma programına, Yeşilçam sinema sanatçısı ve Diriliş Ertuğrul dizisinin Süleyman Şahı Serdar Gökhan, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sadık Tatar, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü, Eyüp Belediyesini temsilen Cemal Memiş, Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Rüştü Özker, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program İstiklal Marşının okunması ve ardından Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi Mehter takımının çaldığı mehter marşları ile başladı. Merkezde yapılan program, Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Rüştü Özker, sanatçı Serdar Gökhan ve Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü'nün 18 Mart Çanakkale Zaferinin anlam ve önemini belirten konuşmalarının ardından, sine vizyon gösterimi, Çanakkale şiirleri, oratoryo ve tiyatrolarla son buldu.

5 BİN YILLIK TARİHİMİZDE Kİ BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLUN

Sanatçı Serdar Gökhan yaptığı konuşmada; “Bu vesileyle tüm Türk kanının doğduğu, 5 bin yıl öncesinden bugüne kadar, vatan, bayrak, millet için kanını dökmüş bütün şehitler için huzurlarınızda rahmet diliyorum. Allah onlardan razı olsun. Benim de iki dedem Balkan harbinde şehit düştü. Ben de şehit torunuyum o bakımdan, tarihi filmlere aşırı bir zaafım var. Birçok proje geliyor ama aklıma yakın olan tarihi filmleri seçiyorum. Yakında inşallah mayıs ayında Kutul Amare diye Osmanlı'nın İngilizlere karşı kazandığı son zaferi anlatan bir televizyon dizisine başlayacağım. Artık bu yaştan sonra siz genç nesillere bir eser bırakmak istiyorum. İnşallah Allah bu yolda devam etmeyi nasip etsin. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum Allah'a emanet olun.” cümlelerine yer verdi.

ASKERİ VE TEKNOLOJİK GÜCÜNE GÜVENENLER HEZİMETE UĞRAMIŞTIR

Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü yaptığı konuşmada; “Bugün 18 Mart Çanakkale zaferimiz ve Çanakkale şehitlerimizi anma programı için bir aradayız. Hepinize saygı, sevgi ve hürmetlerimi iletiyorum. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bundan tam 102 yıl önce sahip oldukları askeriye ve teknolojik güce güvenerek, Çanakkale'ye gelenler, milletimizin iman gücü karşısında asla unutamayacakları bir ders alarak, hezimete uğramışlardır. Çanakkale bütün imkansızlıklara rağmen bu aziz milletimizin hangi şart altında olursa olsun, esaret ve dayatmaya boyun eğmeyeceğini göstermiştir. Bizim en büyük güvencemiz inancımız, birlik beraberliğimiz ve vatan sevgisidir. Bunun en anlamlı göstergesi Çanakkale, Malazgirt, Sakarya, Kıbrıs ve 15 Temmuz başarılarımızdır. Vatan toprağında baykuşlar ötmesin diye 250 bin atamız can vermiştir. Şimdi bize emanet edilen bu cennet vatanımızı korumak en önemli görevimizdir. Tüm şehitlerimize minnettarız ruhları şad olsun.” cümlelerine yer verdi.

Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi Korosu tarafından hazırlanan İstiklal Marşı temalı oratoryo, ardından ise marş ve türkü formun seslendirilen eserler; konuklar tarafından büyük bir beğeni ile dinlendi. Günün anlam ve önemine binaen hazırlanan sine vizyon gösterimi, Çanakkale şiirleri, oratoryo ve tiyatroların ardından tüm şehitlere Kur'anı Kerim okunup edilen dualarla program son buldu.