Eyüpsultan Belediyesi yeni Kültür Sanat sezonunda çocukları da unutmuyor. Eyüp Kültür Sanat Merkezi ve Göktürk Kültür Sanat Merkezi'nde minikler için birbirinden güzel ve eğlenceli tiyatro oyunları sahneleniyor.

Eyüpsultan'da hafta sonu çocuklar için sahnelenen oyunlarda tiyatro salonları doldu taştı.

Oyunların ilki Eyüp Kültür Sanat Merkezi'nde sahnelendi. Eyüplü minikler burada “Karagöz – Hacivat İbiş'in Oyunu” adlı eseri seyrettiler.

Oyunun konusuna gelince; Türk geleneksel tiyatrosunda, ortaoyunlarımızın en renkli karakteri olan “İbiş” kıvrak zekâlı ve muzip bir karakter olan Hacivat ile birlik olup Karagöz’e güzel bir oyun oynarlar. Bu oyundan habersiz olan Karagöz ise tüm saflığı ile söylenilenlere inanır. Daha sonra Karagöz kendisine yapılan oyunu fark ettiğinde ise iş işten geçmiştir.

Kuşlar Diyarı adlı çocuk oyunu ise Göktürk Kültür Sanat Merkezi'nde sahnelendi. Kuşlar diyarında geçen oyun herkes mutlu bir şekilde yaşarken bir gün mahalleye kötü kuşların gelmesini konu alıyor. Oyunda ki Kahraman Kuş, annesine verdiği sözü unutarak kötü kuşlara benzemeye başlar. Zamanla Kuş’un yaşamı aksamaya, kötü kuşlar ona zarar vermeye başlar. Kahraman Kuş’un bu kötü arkadaşlıklardan kurtulma çabası eğlenceli ve heyecanlı bir serüvene dönüşüyor.

Çocuklar, sahnelenen eserleri seyrederken hem eğlendiler hem de hayatın bazı temel kavramları üzerine gözlem yapma şansı elde ettiler.