28 Şubat’ın yıl dönümü dolayısıyla Eyüpsultan Belediyesi ve SETA işbirliği ile Eyüpsultan Kültür Merkezinde “Demokrasi tarihimizin utanç günü" 28 Şubat sempozyumu düzenlendi. Sempozyumda 28 Şubat tüm yönleriyle ele alındı.

Sempozyum, Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül’ün açılış konuşmasından sonra SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın selamlama konuşması ile başladı.

Selamlama konuşmasında Burhanettin Duran, şunları söyledi:

“Toplumsal faaliyetlerimiz arasında hatırlanması güzel olan şeyler vardır, bir de hatırladığımızda yüzümümüzü buruşturduğumuz şeyler vardır. Biz 28 Şubat 1997'de milletçe gurur duyacağımız bir şey değil aksine sıkıntı duyacağımız bir şey yaşadık.”

O GÜNLERİ ANLATMAK VATANDAŞLIĞIMIZ AÇISINDAN DEĞERLİ”

28 Şubat’ın bir mühendislik denemesi olduğunu belirten Burhanettin Duran, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün burada Eyüpsultan Belediyesi ve SETA'nın düzenlemiş olduğu sempozyumun dinleyicilerinin ağırlıklı gençler olduğunu görüyorum ve doğru bir eylem içerisinde olduğumuzu görmüş olduk.

Gençlerin belki hatırlayamayacağı o günleri biraz anlatmak ve oradan nereye geldik bunları değerlendirmek hepimizin sosyalleşmesi açısından , vatandaşlığımız açısından, siyasi bilincimizi yenilememiz açısı dan, değerli olacaktır.

Tabi bizim inancımızda şöyle bir yaklaşım vardır. Allah şerleri hayır eder. 28 Şubat'ta böyle bir mühendislik denemesi oldu. Türkiye’de vesayetlerin kaldırıldığı, darbelerin tarihe karışacağı ve toplumun kendi iradesine sahip çıktığı bir dönemin temelleri atıldı. O günler muhtar bile olamaz, bin yıl sürecek, gerekirse silah kullanırız gibi cümlelerin sarf edildiği dönem.”

28 ŞUBAT SÜRECİNDEN KURTULMAK UZUN SÜRDÜ”

Türk milleti kendi taleplerini yansıtan siyasetçilere sahip çıktı ve çok kısa bir süre sonra Türkiye de AK Parti iktidarının önü açılmış oldu.” diyen Duran, şu ifadeleri kullandı:

“28 Şubatçıların çok büyük hata yaptıklarını söylemeliyiz ama 28 Şubat sürecinden kurtulmanın da biraz uzun sürdüğünü de söylemek lazım.

UNUTMAMAMIZ LAZIM Kİ BİR DAHA YAŞANMASIN”

Peki bundan sonra 28 Şubatı hatırlamanın ne önemi vardır? Aslında çok basit bunun karşılığı, unutmamamız lazım ki bir daha yaşanmasın. Eğer unutursak, bu siyasi bilinci kaybedersek hele hele gençlerimize aktaramazsak ortaya çıkacak olan şey Türkiye’nin geriye gitmesidir. Yaşadığımız dünyada geri gitmez diye bir şey yok.”

28 Şubatın farklı yönleriyle ele alındığı Sempozyumun birinci oturumu SETA Vakfı Avrupa Araştırmaları Uzmanı Zeliha Eliaçık moderatörlüğünde; Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Fatmanur Altun'nun "Türkiye"de Batıcı siyasetin Bir Aracı Olarak 28 Şubat", Medya Derneği Başkanı ve Takvim Gazetesi yazarı Ekrem Kızıltaş"ın "Bir Medya Darbesi, Star gazetesi yazarı ve açık görüş editörü Halime Kökçe'nin "28 Şubat Davaları Ne Aşamada” ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim görevlisi Veysel Kurt'un "28 Şubat ve Güvenlik Settörü" sunumları ile gerçekleşti.

Sempozyumun ikinci oturumu SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş moderatörlüğünde; SETA Araştırmacısı ve Daily Sabah yayın koordinatörü Meryem İlayda Atlas'ın "28 Şubat'ı Nasıl Bilirsiniz?", SETA Eğitim ve Sosyal Politikalar Diretörü Atilla Arkan'ın "Eğitim Hayatında 28 Şubat'ın Etkisi", SETA Toplum ve Medya Araştırmacılarından Ali Aslan'ın "Yerli ve Milli Siyasete Karşı 28 Şubat” ve SETA Ekonomi Araştırmacılarından Mevlüt Tatlıyer'in "28 Şubat Ekonomisi" sunumları ile gerçekleşti.