Eyüp Belediyesi, Ramazan ayı ile orucu çocuklara sevdirmek, Ramazan ayının güzelliklerini onlara yaşayarak öğretmek ve ömürleri boyunca unutamayacakları Ramazanları yaşatmak amacıyla her yıl geleneksel olarak bir dizi etkinlik düzenliyor.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, tüm yıl boyunca çocuklar için birbirinden güzel ve eğlenceli etkinlikler düzenletiyor. Ramazan ayında ise yine Eyüplü çocuklar için, Eyüp'ün manevi atmosferine uygun programlar düzenleniyor.

Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen “Tekne Orucu” programı ile çocuklara oruç ibadeti sevdiriliyor, oruç tutmaya teşvik ediliyor, programda gerçekleşen sahne gösterileriyle de eğlenceli dakikalar geçirmeleri sağlanıyor. Düzenlenen birbirinden güzel, birbirinden eğlenceli programların sonunda ise çocuklar, Ramazan ayını unutamayacakları anılarla evlerine dönüyorlar.

EYÜP SULTAN MEYDANI’NDA MEDDAH

Program kapsamında ayrıca çocuklar için geleneksel orta oyunumuzun renklerinden biri olan meddah gösterimi yapılıyor, Hacivat ve Karagöz ile kahkahalara boğuluyorlar. Çocuk ikramı saati adı altında ise çocuklara patlamış mısır, pamuk şeker, Osmanlı Macunu, Osmanlı Şerbeti ve balon dağıtılıyor.

Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi, Hasan Nail Canat Sanat Akademisi, ESER ve Şeker Hayat Rehabilitasyon birimlerinde kurulan oyuncak boyama atölyeleri, Masalcı Dede ile masal anlatımları ve karagöz atölyesi çocuklardan yoğun ilgi görüyor. Çocuklar oyuncak boyama atölyesinde tarihi ahşap ve toprak Eyüp oyuncaklarını renklendiriyor. Önlerine konulan oyuncakları gönüllerince boyayarak güzel saatler geçiriyorlar.

Masalcı Dede programında Ercüment Balakoğlu'nun anlattığı masallarla 3-7 yaş arası çocuklar masallar diyarında unutulmaz yolculuklara çıkıyorlar. Çocuklar yaklaşık 45 dakika süren programlarda anlatılan masallarla bir taraftan hayal dunyalarını geliştirirken bir taraftan da kelime dağarcıklarını genişletiyorlar. Bu program sayesinde okuma ve anlatma alışkanlığı kazanan çocuklara kitap sevgisi aşılanmış oluyor.

GENÇLERE YÖNELİK PROGRAMLAR DA VAR

Gençlere yönelik olarak da her gün Eyüp Belediyesi geleneksel el sanatları atölyelerinde, cam üfleme, çömlek, tezhip, minyatür, ebru ve kaligrafi, hüsn-ü hat ve ney atölyesi çalışmaları yapılıyor. Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi ve Zal Mahmut Paşa Eyüp Kitabıyat Merkezindeki geleneksel el sanatları atölyeleri büyük ilgi görüyor. Cam üfleme, çömlek atölyesi, hüsn-ü hat atölyesi ve ney atölyesi başta olmak üzere çok sayıda geleneksel el sanatı Eyüplüler ve Eyüp'e gelen vatandaşlarla buluşuyor. Atölye şeklinde gerçekleştirilen etkinliklerde, geçmişten günümüze el sanatlarımızın yaşatılması ve tanıtılması amaçlanıyor.