Eyüp Belediyesi tarafından çocuk ve gençlerin tiyatro alanında kendilerini geliştirmesi ve yetiştirmesi amacıyla projelendirilen 'Eyüp Tiyatro Okulu' 2. dönemi Başkan Remzi Aydın'ın katıldığı bir programla başladı.

Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde 7-12 yaş arası çocuklar, 13-17 yaş arası gençler ve 18 yaş ve üstü için büyükler olarak üç ayrı branşta 163 öğrenciye eğitimin verileceği tiyatro okulunun açılışını Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, tiyatro sanatçısı Ulvi Alacakaptan ile birlikte yaptı. Yeni dönemde 16 yaş üzerindeki gençlerin büyükler grubuna dahil olacağı ve derslerin 1 Ekim'de başlayacağı belirtildi.

Açılış programında Eyüp Belediyesi olarak kültüre, sanata, gençliğe ayrı bir önem verdiklerini yineleyen Başkan Remzi Aydın, Eyüp'ün kültür alanında önemli bir merkez olması adına, çalışmaları hızla sürdürdüklerini ifade etti. Başkan Aydın, “Hem medeniyetimizin gençlere, yeni nesillere aktarılması konusundaki sorumluluğumuz hem de gençlerimizin sanatla meşgul olmaları noktasında faaliyetlerimiz devam ediyor. Tiyatro okulumuz bunlardan bir tanesi ve önemli bir uğraşı. Alanında usta bir isim olan Ulvi Alacakaptan’la çalışıyoruz. Bu çalışmalarla beraber hem gençlerimizin bireysel anlamda kişiliklerinin ve sosyal yönlerinin gelişmesi sağlanacak hem de belki aralarından ustalar, profesyoneller çıkacak.” şeklinde konuştu.

Tiyatro okulu için yüzlerce başvuru aldıklarını da belirten Başkan Aydın sözlerine şöyle devam etti; “Çok istekli arkadaşlarımız var. İnşallah çok daha güzel çalışmalarla bu faaliyetler devam edecek ve artacak. İnanıyorum ki çok kaliteli tiyatrocular ama hepsinden önemlisi çok kaliteli gençlik yetişecek.”

Ulvi Alacakaptan ise, "Tiyatro, hayatımzda bazı gerçeklerin farkına varmasını sağlar. Sinema ve Televizyon kadar yaygın değil ama onlardan çok daha etkili bir sanat dalı. Tiyatroda seyirci aktif bir rol üstleniyor. Alkış, tebrik, davranışlar ve karşılıklı konuşmanın olduğu bir dal olması onu yaşayan bir sanat olmasını pekiştiriyor." dedi.

Programda tiyatro anılarından da bahseden Ulvi Alacakaptan, Törebe oyununun yeniden yorumlanarak sahneye aktaracaklarının müjdesini verdi. Ceren Parlak, Gülsemin Şimşek, Nedim Çağlar, Funda Cansever, Akın Güneş ve Ümit Saçlı'dan oluşan oyuncu ekibini seyircilerle tanıştıran Alacakaptan, Kara Komedi tarzında sahnelenecek olan oyunun, köy ve şehirlerdeki töre anlayışlarına değindiğini belirtti. Sahnede 47 yılını dolduran Alacakaptan, ayrıca sahne hayatında duayen insanlarla çalışmanın ve istediği rolleri oynamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Uluslararası sanat gösterilerinde müzikaller oynarken kendisinin de rol aldığı Hababam Sınıfı müzikalinden bir bölümünün seyircilere hediye olarak sunulduğu açılışta nostaljik dakikalar yaşandı. Adile Naşit, Ayşen Gurudağ, Şevket Altuğ, Derya Baykal, İlyas Salman, Parla Şenol'un rol aldığı ve müziklerinin Mazhar Fuat Özkan'a, sözlerinin ise Aysel Gürel'e ait olduğu müzikal oyun, seyircilerden büyük alkış topladı.