Kutlu Doğum Haftası, Eyüp Sultan'ın manevi atmosferinde özel bir programla kutlandı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın programa eşi Tülay Aydın ile birlikte katıldı.

Kutlu Doğum Haftası'na özel Eyüp Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe katılan Eyüplü vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı. Konuşmacı olarak Yazar Mahmut Topbaş'ın katıldığı gecede Şair Dursun Ali Erzincanlı şiirleriyle Peygamber ve sahabe sevgisini dinleyicilerle paylaştı.

Kendi yaşamından ve kendisine danışan takipçilerden anılar aktararak hayata ve müslümanca yaşamaya dair pratik örnekler veren Mahmut Topbaş gerek seminerler gerekse de sohbetlerde dinleyicilerin genel olarak bir şey almak istemeden çıktığını, bu sebeple her konuşmada ders usulünun uygulanması gerektiğini söyledi. Kuranda geçen “Emrolunduğun gibi doğru ol” ayetini dinleyicilere ezberlettirip hayatlarında uygulamaları için söz alan Topbaş “Devletler vatandaşlarını, insanlar birbirlerini doğru ve dürüst olmadıkları sebebiyle eleştiriyorlar ve birbirlerini suçlayıp birbirlerine ceza veriyorlar. Çünkü hepsinin kendisine ait bir doğrusu var. Devletlerin doğrusu başka, kurumların doğrusu başka, insanların doğrusu başka. Allah bu yüzden ayette doğru ol demiyor sadece, “Emrolunduğun gibi doğru ol” diyor. Yani benim emirlerime göre doğru olun kendi emirlerinize göre değil. Aynı suçun bir çok devlette karşılığı değişiyor. Ama Allah kim olursa olsun tek bir ceza uygulanmasını emrediyor ve bazen de nasıl yapılması gerektiğini elçilerine bırakıyor” dedi.

“MÜMİNCE DAVRANIŞ SERGİLEMEK ÇOK ZOR DEĞİL”

Topbaş konuşmasının devamında ise şunları söyledi; “Bir okul müdürü, bir yönetici veya bir bakan yürürken veya makamın gerektirdiği bir işi yaparken kibir ve gururla yapıyor. Herkes birbirinin işine karışmaktan büyük bir zevk alıyor. Güleryüzlü olmak artık beklenmedik bir davranış. Bunların hiçbirisi müminin özelliklerinden değil. Muhammed Mustafa Efendimiz kendisine bir sürü söz söyleyen Ebu Cehil'e karşılık vermedi. Üstelik buna rağmen defalarca tebliğ için yanına gitmiş veya sahabelerini göndermiştir. Ama aynı zamanda gerektiği zaman savaşmıştır. Tasavvuf güzel bir anlayış, zikir halkaları güzel ama milletimizin yarısı elektirik kesildiğinde sadece beddua edip hayatlarına devam ediyor. Halbuki mümince bir davranış sergilemek elektriği kapatana engelmek olmaktır. Ve akabinde ona yaptığı yanlışı anlatmaktır. Diğer önemli sorunlarımızdan biri ise yüksek sesle konuşmak. Kuranda sesinizi Peygamberin sesi üzerine çıkarmayınız diyor. Ölçümüz budur”

VAHİY ADALETİ AYAKTA TUTMAKTIR

“Bilim ve ilim merkezlerinin hala yeni yıldızlar bulduğunu hatırlatan Topbaş, konuşmasını ölçü ve ölçülü olmak hakkında sürdürdü. Kuranda ölçü kavramının geçtiği yerlerden örnekler veren Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti:“Kuranda ölçü ve terazi kelimelerinin geçtiği yerlere baktığımızda anlıyoruz ki Allah vahyi, peygamberleriyle birlikte dünyaya adaleti ayakta tutmak için terazi olarak indiriyor. Bu aralar sünneti dikkate almayarak sedece Kuranı örnek alan popüler olan bir akım var. Onlara nasıl namaz kıldıklarını sorun. Zira bir miktar ayet okumanın dışında namazda yapılan ve okunan her şey sünnet. Hiçbirisi kuranda geçmiyor. Ama namaz kılmak farz”

ERZİNCANLI '30 KUŞ' ŞİİRİNİ OKUDU

Dursun Ali Erzincanlı ise şiirleriyle salonda bulunanlara unutamayacakları bir Kutlu Doğum programı yaşattı. Yaptığı konuşmada 15 Temmuz gecesi ile Uhud Savaşı'nın, kendisine göre benzer yanları belirten Dursun Ali Erzincanlı, “Bir çok vatandaş o geceden sonra, '249 şehitten biri de ben olsaydım' temennisinde bulundular. Hep, Efendimizin (S.A.V.) 'Uhud ölmek için çok güzel bir gündü' sözü geldi aklıma. Uhud ölmek için çok güzel bir gün, 15 Temmuz gecesi de ölmek için çok güzel bir geceydi. Bir de şu yönüyle benzerlik var; 15 Temmuz Cuma gecesi başladı, Uhud Cuma günü. Allah o gece bir milletin kalbinden korkuyu kaldırdı ve güneş doğmadan bu millete zafer nasib eyledi”

Erzincanlı, Uhud ile 15 Temmuz'u zihninde bir araya getirdiğini söylediği başka örnekler de anlattıktan sonra 15 Temmuz kahramanlarından şehit Ömer Halisdemir için yazdığı '30 Kuş' şiirini okudu.

Program sonunda sahneye gelen Başkan Aydın, Dursun Ali Erzincanlı'yı ve programda emeği geçen gençleri tebrik ederek çiçek takdim etti. Gençler ise Başkan Aydın'a, üzerinde kuş motifleri bulunan bir ebru tablo hediye ettiler.

Salon çıkışında ise lokma ikramı yapıldı.