Eyüp Belediyesi ve Eyüp Müftülüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü Eyüp Camii Meydanı programları Eyüplüler ve Eyüp’e gelen ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Programların ilki olan mukabele programını, Yeşilpınar Güzel Yayla Camii Kur’an Kursu hafızları gerçekleştirdi. Kur’an-ı Kerim Hz. Muhammed’in (SAV) son Ramazan’ında okuduğu sıralama ile vefatından sonra Hz. Ebubekir zamanında bir araya getirilmiş, Hz. Osman zamanında çoğaltılarak büyük kentlere gönderilmiştir. 600 sahifeden oluşan kitap düzeni, 20 sayfadan oluşan 30 cüze bölünmüştür. Özellikle Ramazan aylarında her gün bir cüz okuyarak, bayrama kadar bütün Kur’an-ı Kerim’i baştan sona okuma geleneği içinden mukabele doğmuştur. Buna göre 30 Müslüman birer cüz okumayı paylaşarak kısa sürede karşılıklı paylaşımla Kur’an hatmini gerçekleştirmiş olurlar. Özellikle Ramazan ayında yapılan mukabele yüzyıllardır olduğu gibi bu yılda yapılıyor. Eyüp Camii Meydanı’nda okunan mukabelenin duası ise Kadir Gecesi’nde yapılacak.

“Cebrail Şu Kulumu Sende Sev”

Eyüp Camii Meydan programlarının devamında araştırmacı, yazar Mustafa Çalışan ve ilahiyatçı, yazar Mehmet Paksu’nun Eyüplüler ve Eyüp’e gelen ziyaretçilerle buluştu. Suffa ashabı, müminlere verilen nimetler ve Allah’ın kullarını sevmesi hakkında konuşan ikili “Allah bir kulu eğer severse, Cebrail’e (a.s.) ‘Ben şu filan kulumu seviyorum sende sev’ der. Cebrail (a.s.) meleklere ‘Ben Allah’ın sevdiği şu kulu seviyorum sizde sevin’ der. Meleklerde yeryüzüne ve gökyüzüne dağılarak tüm canlı ve cansız varlıklara ‘Allah’ın, Cebrail’in ve meleklerin sevdiği şu kulu sizde sevin’ der. Allah’ın sevdiği kul tüm kainat tarafından tanınır ve şereflendirilir. Eğer Allah bir kulu sevmemeyi isterse tüm kainat ona düşman olur. Böyle bir durumdan Allah bizleri korusun” dedi.

Çok sayıda vatandaşın ilgiyle takip ettiği Eyüp Belediyesi ve Eyüp Müftülüğü tarafından gerçekleştirilen etkinlikte her gün farklı konularda sohbetler gerçekleştiriliyor. Eyüp Meydanı’na gelen ziyaretçiler etkinlikleri büyük bir ilgi ile takip ediyor.