Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde edebiyat söyleşileri devam ediyor. Bu haftaki edebi söyleşide şair Şakir Kurtulmuş’un konuğu Emel Özkan’dı.

Şakir Kurtulmuş’un sorularını cevaplayan Emel Özkan, güncel şiir anlayışı ve kendi şiir örgüsü üzerine konuştu. Hem şair hem de anne olmanın olumlu ve olumsuz taraflarına değinen Emel Özkan, dergilerin şairler üzerindeki etkilerini de ele aldı.

Evli ve çocuk sahibi olmanın mesuliyetiyle beraber şiirin ayrıca mesai gerektiren bir uğraş olduğunu belirten Özkan, bu durumda başarının ancak nasip ve tevekkülle olabileceğini ifade etti. Genel olarak insanı konu aldığını söyleyen Özkan, “Şiirlerimde İnsanın kim olduğunu, dünyadaki konumunu ve macerasını işlemeye çalıştım. Uzantılar şiiri riske atar. Bu yüzden özellikle Türkiye’nin 1960’lı yıllarda yaşadığı iç ve dış göçün insanlar üzerindeki etkisini de kaleme aldım. Yani insandan yola çıkarak topluma varmak ve tekrar insana geri dönmek. Şiirin dergilerle yol aldığını görmek sevindirici bir durum. Çünkü dijital ve sanal dünyada insanlara pişmemiş yemekler de sunuluyor. Dergiler yol ve yordam göstererek üslup kazandırıyor. Şiir kültürleri taşıma gücüne sahip olması sebebiyle öğreticidir ama bunu didaktik şekilde insanların gözüne sokarak yapılmaması gerekir. Anne ve şair olmak aşkla açıklanabilecek bir durum olsa gerek” diye konuştu.