Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde tiyatro gösterileri aralıksız sürüyor. Merkezde yetişkinler için oynanan “Düzceli Mehmet” adlı tiyatro oyunu büyük beğeni topladı. İstanbul Temaşa Tiyatrosu’nun hazırladığı iki perdeden oluşan bir arayışı anlatan tiyatro Eyüplüler ile buluştu.

Halit Ertuğrul’un aynı adlı kitabından tiyatroya uyarlanan ‘’Düzceli Mehmet’’ adlı tiyatroda ateist bir gencin öğretmenin yardımıyla İslam inancına kavuşması anlatılıyor.

Üniversitenin ilk günü hoca öğrencilerine kurallarını açıklar ve bir öğrenci bu kuralların çok sıkı olduğunu ve kendisinin bu kurallara uymayacağı söyleyerek hocaya karşı çıkar. İtiraz eden kişi küpeli, saçları uzun ve arkadan bağlı acayip bir kişidir. Adı Düzceli Mehmet’tir. Arkadaşları Mehmet’e çıkışmaya başlarlar ama hoca Mehmet’i savunur. Teneffüste Mehmet hocanın yanına gider. Hocaya kendini neden savunduğunu sorar. Hoca da Mehmet’e insanların düşüncelerini söylemeye hakkı olduğunu söyler. Bu olay hocayla Mehmet arasındaki dostluğun başlangıcıdır. Artık Mehmet ile hoca teneffüs aralarında sohbet eder hale gelirler. Teneffüs arasında tekrar Mehmet hocanın yanına gelir ve insan hakkında konuşurlar. Hoca Mehmet’i tekrar Allah’a inandırmak için uğraşır. Mehmet olumlu yönde gelişmeye başlar. Mehmet çalışkan ve ahlaklı olmaya başlar. Sonunda hocanın beklediği müjdeyi vermek üzere Mehmet hocanın yanına gelir. Hocasına artık namaz kılmaya başladığını söyler.

Abdullah Kaan Başkıran’ın yönettiği, Mustafa Cankılıç, Fatih Kurt, Gülşah Yaprakçı, Erkan Gündüz, Yunus Emre Tekin’in rol aldığı tiyatro, Eyüplüler tarafından ayakta alkışlandı.