Belediyemizin Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’nde Kubbealtı Akademisi’nin katkılarıyla düzenlediği Dursun Gürlek sohbetleri büyük ilgi görüyor. Dursun Gürlek, bu haftasonu Eyüplülerle buluştuğu programında, mekan, insan ve anlam üçgeninde İstanbul kültürü üzerine bilgiler verdi.

Dursun Gürlek, 1970’li yıllarda geldiği İstanbul ile şimdiki İstanbul arasında büyük bir fark olduğuna değinip hatıralardan yola çıkarak İstanbul kültüründeki konuşma ve davranış dili üzerine açıklamalarda bulundu.

Dursun Gürlek Osmanlıca bilmenin gerekliliğine değinerek yanlış anlaşılan deyimlere açıklık getirdi. Gürlek “Güncel dilde anlaşıldığı gibi mezar taşlarının unutkanlık yaptığı yanlıştır. Mezar taşları ancak dünya zevklerini unutturması sebebiyle mecazi anlamda dilimizde yer bulmuştur. İç dünyasındaki trafiği düzenleyenler dış dünyanın trafiğinden sıkıntı çekmezler. Manevi yükümüzü iş hayatından, stresten, borçlar ve banka kredilerinden çok daha fazla dikkate almadıkça herhangi bir iyileşmeden bahsedemeyiz” dedi.