Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde Osmanlı Tarihçisi Yazar Dursun Gürlek ile Eyüp Sultan Sohbetleri devam ediyor. Gürlek bu hafta Hayber Savaşı ve Halid Bin Zeyd Ebu Eyub El Ensari'nin savaşlardaki konumuna değindi.

Hz. Ali'nin savaşlardaki rolüne de değinen Yazar Dursun Gürlek, Ebu Eyyub'ün de bütün savaşlarda Efendimiz Muhamamed Mustafa (SAV)'nın yanında olduğunu ve onu hiç bırakmadığını, onun efendimizin teveccühüne bu şekilde mazhar olduğunu ifade etti.

Yahudi toplumunun Peygamber ve İslam Toplumu ile olan ilişkilerine değinen Gürlek, " Yahudilerin sulh antlaşmasını bozup Rasulullah'a suikastler düzenlemeye ve İslam toplumunu zayıflatmak üzere girişimlerde bulunması üzerine, Efendimiz onlara karşı bir harekat başlatmıştı. Efendimizi zehirleyen yine Yahudilerdi. İşte Ebu Eyyub bu tehlike ve olabilecek taarruz ve suikastlere karşı devamlı Peygamberimizin çadırı önünde geceleri nöbet tutuyordu. Rasulullah onu nöbette gördüğü bir zaman ‘Rabbim onu dünya ve ahirette muhafaza et’ diye dua etmişti. Bu dua sayesinde Ebu Eyyub hala günümüzde konuşulmakta ve diri durmaktadır" dedi.