Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi'inde özel gösterimi yapılan, zulüm gören Müslüman kadınları konu edinen 'Mavi Kelebekler-Tarihe Destan Yazan Kadınlar" isimli müzikli tiyatral gösterisi, Eyüp Kültür ve Sanat Merkezinde seyirciyle buluştu.

Eyüp Belediyesi Afife Hatun Kültür Evinin diksiyon ve drama kursiyerlerinin, Dünya Kadınlar Günü'ne özel hazırladığı gösteri, Hale Canat Cürgül'ün yönetmenliğinde 15 kişilik bir ekiple sahneye taşındı. Oyuncuların 4 aylık eğitimden geçtiğini söyleyen Hale Canat Cürgül, "Özellikle Halep olaylarından sonra bu kadınlar birileri hatırlayacak mı ya da anlatacak mı diye bekledim ama baktım ses yok. Ben kollarımı sıvadım. Kısa bir süre içerisinde bu projeyi yazdım. Hz. Sümeyye ve Hz. Rabia'dan başlayarak Sarıkamış, Çanakkale, Suriye, Arakan, Afganistan, Bosna ve 15 Temmuz'un kadınlarına kadar, bütün gizli ve açık kahramanları, içinde şiirlerin de yer aldığı bir gösteriyle anlatmak istedik." dedi.

Şiir okumalarının da yer aldığı etkinlik sonunda, Eyüp Belediyesi Kültür Müdürü Davut Akgül ekibe çiçek takdim etti. Işık ve teknikte Birol Cürgül'ün yer aldığı gösteride, Şeyma Çil, Özlem Başak, İlknur Işıklı, Elif Erkan, Sümeyye Gügen, Seher Altıntepe, Feyza Çalışan, Zeynep Kahya, Nuriye Gökçe, Tuğçe Nur Kahya, Özge Gülmez, Esra Katran, Sümeyye Cürgül, Fulya Kaplan ve Ayşe Kesici sahne aldı.