Eyüp Belediyesi Zal Mahmut Paşa Külliyesi Eyüp Kitabiyat Merkezinde Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu “Değişen Dünya Düzeninde Türkiye'nin Yeri” adlı söyleşi programında Eyüplülerle bir araya geldi.

Programda coğrafi keşiflerden bugüne batının kurmuş olduğu adaletsiz düzenin yıkılma eğilimine girdiği ve bu düzenin bozulma sürecinde, tarihi rolünü oynamaya başlayan Türkiye'nin büyük etkisinden bahsedildi.

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu bu sürecin tarihsel seyri ve günümüz bağlamındaki yansımalarını dinleyicilere aktardığı programda; “Avrupa ve Asya'nın Köprüsü biziz. Biz olmadan buradan karşıya geçilmez. Sadece karayolu açısından demiyorum deniz yolu ve havayolu açısından da köprü biziz. Biz olmadan hiçbir şey yapamazlar. Almanya istihbarat şefi başkanı diyor ki 'Türkiye'nin bu coğrafi konumu sebebiyle Türkiye ile iletişimimizi bozma lüksümüz yoktur'. Avrupa Birliği dağılma tehlikesi yaşamaya başlıyor. Ticaret ve enerji bağlamında kara, deniz, hava yani üç açıdan da Türkiye çok önemli. Dünya ticareti yoğun olarak gemilerle yapılır. İkincisi ise demiryoluyla yapılan ticarettir. Son zamanlarda hızlı trenin çıkmasıyla da bu oranı artmıştır. İki konuda da Türkiye çok önemli bir noktadır. Gemi ticaretinde gemilerin geçmesi gereken belli noktalar vardır. Bu noktalardan bir tanesi de Akdeniz'dir. İstanbul için İstiklal Caddesi ne ise dünya için de Akdeniz'de odur. Bundan dolayı 35 tane ülkenin savaş gemileri Akdeniz'de devriye atar. Hatta Çin ve Rusya mütemadiyen Akdeniz'de deniz savaşı tatbikatı yaparlar. Akdeniz dünya ticaretinin merkezidir. Ticaretin yöneten bütün dünyayı yönetir. Akdeniz bu kadar önemli bizde Akdeniz kıyısındayız.” şeklinde konuştu.