Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’mizde bu hafta sonu sahnelenen Uçan Sihirli Şemsiye isimli oyunu çocuklar çok sevdi.

Çocukların hayal dünyasından esinlenerek çevre temizliğinin önemini, çevre kirliliğine karşı duyarlı olmak ve gerekli önlemlerin alınması gibi konuları işleyen oyunun yazarı Handan Karacan, yönetmeni ise Türel Sağlam.

Yaşadıkları çevrenin sürekli bozulmasına dayanamayan çocuklar sokaklara ve oyun mekânlarına devamlı çöp atan arkadaşları Pertev’i bir türlü engelleyemezler. İlk akıllarına gelen çare çöplerin arasından buldukları bir şemsiyeye binerek yepyeni, temiz mekânlar bulabilmek için uçup gitmektir… Ama ulaştıkları diğer yaşama alanlarında da aynı bozulmanın ağır izleriyle karşılaşıp her yerde bir Pertev’e rastlamaları onları çok üzer.

Oyunumuzun kahramanları gittikleri yerlerdeki bu çöküntü karşısında hayal kırıklığı yaşarlar ve ülkelerine geri dönmeye karar vererek şemsiyelerine atlayıp uçarlar. Pertev’in yaptıkları şeyi bir türlü anlamaması, onları bu sorunun çözümü için acil önlemler almaya itmiştir.

Tiyatronun ara sahnelerinde oyuncular izleyiciler arasından çocuklar ve süper kahramanlar seçip onları oyuna dahil ederek çocuklarla hem eğlenceli hem de eğitici dakikalar geçirdiler.