Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde tiyatro oyunları ilgi odağı olmaya devam ediyor. Merkezde bu haftasonu yetişkinler için oynanan “Tevellüd 1315 Kalanların Savaşı” adlı tiyatro oyunu büyük beğeni topladı.

Tokat yöresine ait, günümüzde de oyun havası olarak çalınan “Hey Onbeşli” türküsünün hikayesinin anlatıldığı tiyatro oyununda Çanakkale Savaşı’nın nasıl kazanıldığı dramatik bir tarzda sahnelendi.

Çanakkale Savaşı’na katılan 15 yaşındaki çocuk askerlerin arkasından yakılan ağıtın da canlandırıldığı ‘Tevellüd; 1315 Kalanların Savaşı’ adlı tiyatro oyunu izleyenlerden tam not aldı.

Hicri 1315 doğumlu Tokatlı Halil evin en küçüğüdür. Yasa gereği her evde bir erkeğe ailesinin güvenliğini ve geçimini sağlamak için askere gitmeme ruhsatı verilmesine rağmen Halil, gönüllü olarak Çanakkale’ye gider. Geride bıraktığı annesi Rum çeteciler tarafından öldürülür ve sözlüsü Hediye de kaçırılır. Hediye’nin bu andan itibaren hayatı kararır. Hediye’yi uzun bir aradan sonra serbest bırakırlar. Halil köyüne döner. Hediye’nin başından geçenleri yanlış anlar. Ve kavuşmak ahirete kalır.

Hey Onbeşli türküsünün Halil ve Hediye´nin ağzından karşılıklı konuşarak söylendiği oyunda, vurgulanan diğer önemli konu ise bu türkünün günümüzde algılandığı gibi ritim tutularak oynanan oyun havası değil ağıt olduğu.