Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nin yeni etkinlerinden biri olan Şiir Atölyesi’nde bu hafta şair Sedat Yılmaz, Eyüplü gençlerle buluştu.

Atölyenin başlangıç kısımlarında şiirdeki imgelerin kullanım alanları ve şiir biçemleri üzerinde örneklerle sunum yapan şair Sedat Yılmaz, şiir kavramı üzerine öğrencilere açıklamalarda bulundu. Şairin çağın bütün gerçeklerine tanıklık eden bir sorumluluk taşıması gerektiğini belirten Yılmaz, şiirlerin aynı zamanda insanın ömrüne tanıklık eden fotoğraflar olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Kalem aşkın dilidir. Şiir insana kendi gerçekliğini hatırlatan, yeniden içine dönmeye imkân tanıyan bir vasıtadır. Şair kalemini insanlığın onuru için konuşturandır. Bir toplumu harekete geçiren görünmez kahramanlardan ve liderlerden biridir. Türk şiirinde kullanılan milliyetçilik kavramı Tanzimat’ın doğru okunamamasıyla birlikte zamanla ırkçı bir yapıya büründü. Hâlbuki millet, insanlık adına bütün üstünlükleri tenzih eden Hz. Âdem efendimizle lugatımıza girmiş önemli bir kavramdı” dedi.

Her ay farklı bir konuğun ağırlanacağı şiir atölyesi, her Cuma saat 16.00’da Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde kaldığı yerden devam edecek.