Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi gündeme dair sorunları ve güncel meseleleri konuşmaya devam ediyor. Cihan Aktaş ve Ayşe Böhürleri ağırlayan merkezde ülke gündemi ve güncel sorunlar üzerinden farklı bir bakış açısıyla dinleyicilerin sorularına cevap aradı.

Film ve kitaplardan yola çıkarak olayların arka planlarına değinen Cihan Aktaş, eğitim alanındaki öğretmen-öğrenci ilişkilerinde yaşanan sorunlara değindi. Öğretmenlerin tıpkı bürokratlar gibi öğrencileri arkadaşları yanında azarlamasının eğitimdeki bürokratik ağırlığın bir göstergesi olarak yorumlayan Aktaş, belediyelerin tercih ettikleri kültür politikaları sürecinde baskı gelse bile sağlam durmaları gerektiğini ifade etti ve bazı belediyelerin baskılar karşısında dik durulmadığı için kültürel faaliyetlerin kesintiye uğradığını açıkladı. Gençlerin sorunları üzerine de konuşan Aktaş, gençlerin itiraz ettiği konular ya da muhalif olma durumlarının yanlış hareket ve üsluplardan yola çıkıldığı için haklı oldukları durumlarda haksız duruma düştüklerini belirtti.

Cihan Aktaş’ın Ayşe Böhürler’e yönelttiği sorularla devam eden söyleşide Böhürler, neden medyadan siyasete yöneldiğini açıklayarak, aslında kendisinin daima medyacı olduğunu siyasetin ikinci planda kaldığını söyledi. Belgesel ve film arasındaki farklılıkları ve mutfaktaki işçiliği anlatan Ayşe Böhürler, “Duvarların Arkasında- Müslüman Ülkelerde Kadın” belgeselinin amacı ve yapım süreci hakkında bilgiler verdi.