Eyüp Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen Eyüp Film Akademisi Söyleşileri, sinemaseverlerin buluşma noktası oluyor. Merkez’de bu hafta yapılan ''Sinema Tarihi'' adlı söyleşi programına Sinema Yazarı Burçak Evren katıldı.

1969 yılından bu yana birçok gazete ve dergide sinema yazıları yazan, ansiklopedi metinleri, kitaplar yazan, TURSAK, Sinema Yazarları Ephemera gibi çeşitli derneklerin kurucuları arasında bulunan Burçak Evren, dünden bugüne sinema tarihiyle ilgili bilgiler verdi.

Türk Sinema tarihiyle ilgili dönem fotoğraflarının da sergilendiği programda kent fotoğrafçılarına da değinen Burçak Evren şunları söyledi: “Anadolu da şehir merkezi ve ilçelerde kent fotoğrafçıları vardı. Çoğunlukla 4'lü, 6'lı, 12'li, 24'lü şeklinde çoğaltılan kartpostal ebatında fotoğraflar çekilirdi. Bu semt fotoğrafçıları çoğunlukla kültür düzeyi düşük ama çıraklıktan, kalfalıktan yetişme zanaatkarlardı. Fotoğraf çekimi öncesinde özellikle küçük kentlerde hanımlar kuaföre giderler, makyajlarını yaparlar ve en iyi giysilerini giyerek sanki bir düğüne, nişana, özel bir güne gidiyormuş gibi Stüdyoya fotoğraf çektirmeye giderlerdi. Gerçekten de bu fotolar bugün o dönemi gün ışığına çıkartan en önemli belgeler olarak yerini muhafaza ediyor."