Eyüp Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen, “Hayatı Doğru Okumada Yol Haritası: Sabır ve Şükür Okumaları” programında Araştırmacı Yazar Mustafa Çalışan, konuğu Haluk İmamoğlu’yla birlikte sabır ve şükrü anlattı.

Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda, Mustafa Çalışan ve konuğu Haluk İmamoğlu, İslami kaynaklardan yola çıkarak kültür, sanat ve düşünce ikliminde hayata dair ‘sabır ve şükür’ eksenli söyleşi gerçekleştirdiler. Yaklaşık doksan dakika süren programda sabır ve şükrün güncel olarak insan hayatındaki yeri ve önemi ile iman, ahlak ve sosyolojik öncelikleri yorumlandı.

ÖMER ÖRNEĞİ

İstek ve arzuların irade ve toplum eksenindeki olumlu ve olumsuz sonuçlarını değerlendiren Haluk İmamoğlu günlük hayatta istek ve arzuların yanında Allah ve Resul’ünün istekleriyle karşılaşan insanların yaşadığı sıkıntıları anlatarak yaşamın bir dengeden ibaret olduğunu açıkladı. Nefs-i Emmare’nin güncel karşılığı olarak insana devamlı bencillik ve bireysel yaşamı savunduran istekler sunduğunu belirten İmamoğlu, Efendimizi öldürmek için yola çıkan Hz. Ömer’i örnek göstererek kalplerin Kur-an’la yumuşadığının unutulmaması gerektiğini vurguladı. Kendi istek ve arzularımızla beraber diğer insanların istek ve arzularına da sabır göstermek gerektiğini söyleyen İmamoğlu “İnsanlarla empati kurmak hem insanlığın hem de İslam’ın tavsiyesidir. İslam Medeniyeti mensupları olarak bu gün Avrupa kültürünün yoğun fikir saldırıları altındayız. Bu savaş Hira Dağının takipçileriyle, Olympos Dağının takipçilerinin savaşıdır. Sabır ve şükrün bu açıdan bakıldığında bize ne kadar da lazım olduğunu görmekteyiz. Sonuçta Allah ‘Kuşkusuz biz ona yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör’ diyerek bize tercih özgürlüğü sunuyor ve insanlara ne kadar çok değer verdiğini açıkça söylüyor” dedi.