Göktürk Kültür Sanat Merkezi’ndeki tiyatro gösterileri her hafta sonu ilgiyle takip ediliyor. Bu haftasonu Bilge Kral Aliya oyunu Göktürklülerle buluştu. Kanlı Bosna Savaşı’na tanıklık eden Aliya’nın İslami ve entelektüel kimliğini gözler önüne seren oyun, 1935’ten 2003’e geniş bir zaman ölçeğinde olayları gözler önüne seriyor.

Derin bir emeğin, titiz bir dramaturjik çalışmanın ve sahnelemenin kullanıldığı Bilge Kral – Aliya oyunu; tüm insanları sevmeye çalışan bu unutulmaz lidere yakışır bir şekilde evrensele giden bir çizgide sahnelendi.

Antrakt Prodüksiyon’un yapımını üstlendiği; Elçin Gürler tarafından kaleme alınıp rejisini Volkan Sarıöz’ün gerçekleştirdiği oyunda, Akın Aydın, Sadettin Kanpalta, Tuna Gürcoşkun, Tuncay Tarhan, Metin Taşyağan, Yiğit Çelebi rol aldı.

Seyircilerin ayakta alkışladığı Bilge Kral-Aliya oyununun başrol oyuncusu Sadettin Kanpalta, Avrupa’nın Bosna’yı yalnız bıraktığı bir anda Aliya’nın 21. Yüzyıl’a seslenerek fikirleri ve duruşuyla Müslümanların sesi olduğunu söyledi.