Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde Cafcaf Mizah Dergisi’nin sergi açılışı yapıldı. Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı yönetim kurulu üyesi Bilal Erdoğan’ın da katıldığı sergi renkli görüntülere sahne oldu.

Cafcaf Mizah Dergisi’nin karikatüristleriyle bulunduğu sergi programına Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer eşlik etti. Ramazan temalı kırk karikatürün yayınlandığı sergide Asım Gültekin, Yusuf Kot, Faruk Günindi Türkiye’de karikatürün nasıl yapıldığına dair konuşmalar yaptı. Türkiye’de Ramazan ve oruç temalı karikatürlerin genelde hakaret ve alay konusu olduğu zamanları hatırlatan Bilal Erdoğan artık bunları geride bıraktıklarını, tam tersine baskı kurulmadan ve dışlanmadan sevdiren, teşvik eden karikatürleri görmenin sevinçli bir gelişme olduğunu söyledi. Cafcaf Dergisi’nin kendinde özel bir yeri olduğunu ifade eden Erdoğan bir zamanlar dergide yazarlık yaptığını da belirtti. Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kültürel değişim ebetteki uzun zaman alsa da bu yola doğru giden değişimin nüvelerini görmek heyecan verici oluyor. Dünyanın çalkantılı bir dönemden geçtiği bu günlerde bilinçli olarak teknolojinin olumsuz yönlerinin dayatıldığı bir toplum ancak kültür ve sanatla kendine gelebilir. Dünyanın kültür ve sanat akımlarını yönlendirenler en az üç yüz beş yüz sene önce bunu altyapısını kurmuş insanlardır. Biz her ne olursa olsun bu alanda sürekli olmayı becerebildiğimiz sürece başarılı olacağız. Karikatür kültür deryası içinde önemli bir alan kaplıyor. Bu organizasyona destek veren herkese teşekkür ediyorum. Rabbim İslam Alemi’ne şimdiden huzurlu bir bayram nasip etsin…”

Kültür Sanat için Kaynak ve Network Çalışmaları Devam Edecek

Vatandaşların isteği üzerine bu sene Eyüp Meydanı’nın eğlence ve sahne gösterileri yerine Ramazanın ruhuna uygun etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyleyen Ahmet Turan Koçer Ramazan programları ve çalışmalarını on ayrı mekanda yürüttüklerini belirtti. Koçer “Eyüplü vatandaşlarımızın Ramazan programlarından duyduğu hoşnutluğu ve huzuru görmek bizi mutlu ediyor. Bir yerel yönetim olarak üzerimize düşen görevi en layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. Eyüp İslam kimliğini temsil eden önemli bir semttir. Gençlerimizi tarih ve medeniyetimizden uzaklaştırmak için nerdeyse yapılmayan bir şey kalmadı. Bu yüzden kültür ve sanatta gençlerimizin önünü açmak için aktivite, kaynak ve network çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Sergi açılışından sonra Hat ve Kaligrafi Sanatı Atölyesi’ni gezen Bilal Erdoğan Yemenli Hattat’ın yaptığı isminin yazılı olduğu hediyesini alarak teşekkür etti.