Edebiyatın genç yeteneklerini usta yazarlarla bir araya getirmek için düzenlenen “3.Haliç Genç Edebiyat Günleri”nin açılışı Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleşti.

Geleceğe taşınan güzelliklerin ele alındığı yazı türleri olarak da nitelenen, edebiyatın genç kuşaklardaki karşılığını edebiyatseverlere aktarmayı hedefleyen Haliç Genç Edebiyat Günleri'nin açılış konuşmasını Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve usta yazar İskender Pala yaptı.

Eyüp'ün kültür ve sanat adası haline gelmesini istediklerini ve Haliç Genç Edebiyat Günlerinin genç yazarlar için bir teşvik ve örnek çalışma olmasını amaçladıklarını belirten Başkan Aydın ”Edebiyat medeniyetler ve kültürler için büyük bir hazine. İçinden çıkan kültüre yönlendirme, taşıma, zenginleştirme ve ufuk açıcı fikirler veriyor. Bu bağlamda eyüp ilçemiz medeniyetimizin bir çok özelliğini barındıran önemli bir parçamız. Bize düşen sorumluluk medeniyetimizin taşıyıcılarına ufuk açmak, onları canlı, diri tutmak ve beslemektir” dedi.

"İskender Pala'yı tarihe gömeceğim demelisiniz"

Konuşmasında özellikle genç yazarlara tecrübelerini aktaran Yazar İskender Pala, her yazarın farklı yollardan başarıya ulaşabileceğini kaydetti. Bir yazar olarak tecrübelerini aktarmanın sorumluluk olduğunu dile getiren Pala şöyle konuştu:

”Ben sadece tecrübelerimi aktarmakla mesulum. Zira o tecrübeleri bilip onun üzerine geçmelisiniz. 'Şu yazar gibi olacağım' fikrinin yanlış olduğunu şimdi öğrencilerime hiç durmadan anlatıyorum. İçinizde ileride İskender Pala gibi olacağım diye düşünen varsa bu düşüncesinden vazgeçsin. Çünkü benim gibi olmanız, benim geldiğim noktaya kadar gelmeniz ilerleme sayılmayacak. Bunun yerine, 'ileride şu İskender Pala denen adamı tarihe gömeceğim' demelisiniz. 'Onun yaptıklarının adını sileceğim ve benim yaptıklarım konuşulacak' demelisiniz. Böyle başlarsanız ilerleyebiliriz ancak. Fakat unutmamalısınız ki bir şeyi veya kişiyi arkanızda bırakmam istiyorsanız ondan iki kat daha fazla çalışmak ve emek harcamak zorundasınız. Mimar Sinan gibi olacağım diyen bir mimar hiçbir zaman başarılı olamaz. Yani 16.yy'da Mimar Sinan'ın başardığını 21.yy'da bilgisayar teknolojisiyle yapamadıysak yerimizde sayıyoruz demektir.

Medeniyeti yeniden ayağa kaldırmada liyakatın önemine vurgu yapan Yazar Pala, "Biz bir medeniyeti inşa ederken o medeniyetin içerisine zarafet, nezaket ve zevk-i selim koymuştuk. Pek çoğumuz liyakatı bir kenara bırakıp işi güvenilir ve hakkı olanlara değil de tanıdığa, eşe dosta vererek kul hakkını hiçe sayıyoruz. Bugün bunların pek çoğunu maalesef kaybedilmiş olarak görüyoruz. Bunu yeniden kazanmanın yolu,edebiyattan geçiyor. Toplum olarak birbirimize dostça bakmanın, kolkola girmenin, yardım etmenin yolu edebiyat ve sanattan geçiyor. Medeniyetimizi yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor" diye konuştu

Çalınan kimliklerimizi geri kazanmamız gerekiyor

Çağın ihtiyaçlarına göre yazmak gerektiğini de anlatan Pala, "Neyi, nasıl yazmalıyım ki bu çağın ihtiyacına cevap vereyim. Bu arz talep meselesidir ama maddi bir durum değildir. Çünkü bu entelektüel sorumluluktur. Ben bu çağın ihtiyacının gençlerimizin zihinlerindeki çalınmış kahramanlar olduğunu düşünüyorum. Romanlarımda bu yüzden kişiler üzerinden rol modelliyorum. Bizden çalınan kimliklerimizi, kahramanlarımızı tekrar canlandırmamız gerekiyor. Ruhi derinlik olmak isterseniz işte Yunus Emre, savaşçı bir kahraman olmak isterseniz işte Yavuz Sultan Selim veyahut Şah İsmail, dini bir kimlikle mi yükselmek istiyorsunuz buyurunuz Ebu Eyyub El Ensari"

"Tilkileri kovup memleketi gülistan yapmak istiyoruz"

Eyüp İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Celalattin Kapusuz ise kendisini edebiyat sever olarak tanımlayarak gençlere şöyle seslendi:

”Evet bizler edebiyatı seviyoruz.Tilkileri kovup memleketi gülistan ve bülbülistan haline getirmek için değerli belediye başkanımız Remzi Aydınla beraber çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Haliç Genç Edebiyat Günleri içimizdeki şevk ve heyecanı artıran değerli bir çalışma. Geçmiş senelere göre daha çok ilgi ve alaka gösterilmesi bu tür çalışmaların genç kuşaklar tarafından gittikçe önemsendiğini ortaya çıkarıyor. Edebiyatseverlerin böylesine güzel bir ortamda bir araya gelmesi çok güzel. Umarım ileri ki yıllarda bu atölyelerde hemhal olmuş edebiyatçılar çıkar da bizi hatırlar...

Konuşmaların ardından Başkan Remzi Aydın, İskender Pala'ya teşekkür plaketi ve çiçek takdiminde bulundu. Açılış programının sonunda Eyüp meydanında bulunan 'Dünden Bugüne Edebiyatımızın Ustaları" isimli sergi gezildi.