Bahadır Şener’den Eyüplülere Kanun Dersleri

Profesyonel müzik hayatında Ferhat Göçer ve Ömer Faruk Tekbilek’e eşlik eden Kanun Sanatçısı Bahadır Şener, Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür Sanat Merkezi’nde Eyüplüler için kanun dersi veriyor.

Kanun’un önemli bir ritim sazı olduğunu ve bütün müzik korolarında akordun kanundan alındığını belirten Bahadır Şener, verdiği bütün derslerde iki amacının olduğunu ifade etti. Şener, hem öğrencilerini müzikal alanlara kanalize etmeye çalıştığını hem de herhangi bir yerde enstrümanlarını çıkartıp saz semaileri çalarak güzel bir ortam oluşturabilmelerini sağlamaya çalıştığını söyledi.

Bahadır Şener, “Sümerler ve Antik Çağ Mısırda farklı bir formda kullanılan Kanun’un bugünkü formuna en yakın olarak icat edilmesi Farabi tarafından gerçekleştiğini biliyoruz. Bugünkü formuna ise Hacı Arif Bey’in mandal denilen madeni parçaların kullanılmaya başlamasıyla ulaştı ve kanun icrası yeniden canlandı” dedi.

Hazır kanun metodlarıyla çalışmayı tercih etmiyoruz

Hazır kanun metodlarıyla çalışmayı tercih etmediklerini dile getiren Şener, “Biz Ruhi Ayangil metodu ile çalışma yapıyoruz. Ruhi Ayangil metodunun özelliği kanun üzerinde gösterilmesi haylice zor. Benim hocam İhsan Özerdir ve iftiharla söyleyebilirim ki bugün İhsan hocamın öğrencileri önemli yerlerde kaliteli işler çıkarıyorlar. Son olarak böyle güzel bir mekanı sanat camiasına kazandıran Belediye Başkanı Remzi Aydına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.