Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’nde Eğitimci Şair Emrah Ayhan ile “Kelime Ağacı” söyleşileri devam ediyor.

Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Eğitimci Şair Emrah Ayhan’ın hazırladığı Kelime Ağacı söyleşi programında, birbiri ile ilişkili, birbirinin yerine kullanılan ama aslında her yerde kullanılmaması gereken kelimelerden bahsedildi.

Bir sürü anlam ve ifadeyi tek bir kelimenin içine hapsetme kısırlığının yaşadığımız zamanın en büyük handikaplarından olduğunu vurgulayan Ayhan, program için seçtiği kelimelerin anlamlarına doğru bir yolculuğa çıktı. Programda tutku, sevgi, sevda, aşk, yürek, kalp ve gönül kelimelerinin anlamları üzerine konuştu.

Emrah Ayhan, seçtiği kelimelerin anlamlarını şu şekilde açıkladı: ”Sevda, kalpte bulunur. Kalpteki bir noktadan çıkar. Bu nokta kanın pompalanmaya başladığı yerdedir. Sevda buradan çıkar. Burası kalbi ve sevdayı tetikler. Sevda sıvısı arttıkça vücutta birleşerek aşkı oluşturur. Aşk tüm vücudu kaplar ve artık kişi değil aşk kalır. Aşk ise sevdanın çok yoğun olan durumudur. Fuzuli, Leyla ile Mecnun’un da aşkın mertebelerini anlatılıyor. Beşeri aşk, aşka aşk, İlahi aşk olarak 3 mertebede anlatmıştır. Sevgi, bir şeye istek uyandıran, yönlendiren duygudur. Tutku, bağlılık ve bağımlılık arasındaki sınırdır. Aşırı düşkünlük anlıma gelir. Yürek, maddi olan insan vücudundaki organdır. Yürümek kökünden gelir. Kalp, döndürme anlamındadır. Akıl eden ve evirip çeviren ve dönüştüren demektir. Gönül ise insan inkişaf ettiğinde ortaya çıkar. Allah’a yönelen yerdir” Ayhan’a göre kelimelerin manalarına çıkılan yolculuk aynı zamanda kendimizi tanıma, özümüzü kelimeler yoluyla gürleştirme çabasıdır.”