Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür Sanat Merkezi’nde musiki sohbetleri ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Bu ayki musiki etkinliğinde Hakan Dedeler ve Meriç Dönük dinleyicilere keyifli anlar yaşattı.

Arp’ta Meriç Dönük, Tanbur’da Hakan Dedeler coğrafyamızın farklı yörelerine ait türküleri, farklı dönem ve bestecilere ait çeşitli formlarda eserler çaldılar. Bu enstrümanların birlikteliğinden doğan farklı yorumlamalar dinleyicileri mest etti.

Tanbur ve arpın zengin ve birbirini tamamlayan tınısal özelliklerinin bir arada bulunduğu programda, Karahisar Kalesi, İncecikten Bir Kar Yağar, Şemsiyemin Ucu Kare türküleri ve Arp için bestelemiş klasik eserler de çalındı. Programda ayrıca tanbur ve arp çalgılarının özellikleri hakkında bilgiler verildi.

Sertarikzade Kültür Sanat Merkezi İstanbul Kemençesi eğitmeni Aslıhan Özel de izleyici olarak katıldığı söyleşide, genç müzisyenlerin ricalarını kırmayarak son esere kendi sazıyla eşlik etti. Farklı ses bölgelerindeki iki telli çalgıya eklenen yaylı bir çalgı, üç usta elin maharetiyle seyrine doyum olmayan zenginlikte bir müzikal ifadeyi ortaya çıkardı. Meriç Dönük’ün icra ettiği beceri ve zeka dolu masalsı arpejleri, Aslıhan Özel’in ustalıkla icra ettiği naif portamentoları, Hakan Dedeler’in puslu sesiyle birleşince ortaya çıkan o benzersiz bir tını ve eşine az rastlanır müzikalite, dinleyicilerle adeta bir başka diyarın lisanıyla sohbet ediyordu…