Eyüp Kültür Merkezi Nisan ayına edebiyat söyleşiyle başladı. Bu ayın edebiyat söyleşisinde Ali Ural, hikayenin yolculuğunu anlattı.

Herkesi yeni bir okuma alışkanlığına çağıran Ali Ural, fark ederek okumanın güzel taraflarına değindi ve konuşmasına ‘Niye hikaye yazarız’ sorusuyla başladı. Ali Ural sebepsiz yere yazılan ve sorunsalı olmayan hikayelerin gerçekçi olmadığını belirterek, hikayelerde karakter oluşturmanın zorluğunu vurguladı. Roman ve hikaye arasındaki farklılıkları da sıralayan Ural, hikayeyi oluşturan ana unsurun sıradan olayların farklı bir şekilde kaleme alınması olarak yorumladı.

Anton Çehov, Jorge Luis Borges, Ernest Hemingway, Sebahattin Ali, Sait Faik gibi yazarlardan örnekler veren Ali Ural, John Steinbeck’in iyi bir yazar olmadığını fakat Fareler ve İnsanlar gibi birkaç iyi hikayeyle ismini duyurduğunu söyleyerek, hikayede dikkate alınması gereken durumları okurlara sundu. Ural “Kısa hikayelerde durum ve olay örgüsü çok önemlidir. Yazma aşamasında uzun ya da kısa olacağını hikaye kendisi belirler. Şiirde böyledir. Kendimize sormamız gereken soru şu: Hikaye yazarken hangi etkiyi oluşturmak istiyorum? Unutmamalıyız ki biz kendi yazdıklarımızdan ne kadar etkilenirsek okuyucular da o derecede etkilenir. Modern bir zamanda uzun girizgahlarla metine başlamak okuyucularda olumsuz etki bırakır çünkü modern insan sabırsızdır. Direkt olarak olay örgüsünün içine girilmelidir. Bazı hikayeciler roman yazar gibi öykü yazıyor. Sonra da ortaya çok tatsız metinler çıkıyor” dedi.