Eyüp Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen Ali Ural İle Edebiyat Söyleşileri programı devam ediyor.

Ali Ural'ın konuşmacı olarak katıldığı programda bu ay, edebiyatta temel kurgu çeşitlerinden bahsedildi. Araştırma kurgusu, serüven kurgusu, kovalamaca kurgusu, kurtarma kurgusu, kaçma kurgusu, intikam kurgusu, bilmece kurgusu, rekabet kurgusu gibi bir çok temel kurgu çeşidinden bahsedilen programda Ali Ural, kurgu çeşitlerini şöyle anlattı: ''Araştırma kurgusu ya da arama kurgusunda kahraman bir kişiyi arar, bir yeri arar, herhangi bir şeyi arar. Yani hepsini aynı anda araması gerekmez. Soyut bir kavramın peşinde de olabilir. Mesela kutsal kupayı arayabilir. Ölümsüzlüğü arayabilir. Gılgamış Destanı arayış kurgusuna en eski örnektir. Buradan hareketle Gılgamış Destanı'nın beş bin yıllık bir arayış kurgusu olduğunu söyleyebiliriz. Arayış kurgusunda aranan hiçbir zaman ele geçmez başlanıldığı yere geri dönülür. Yol boyunca oluşan bir bilgelik söz konusudur. Bir şeyi ararken insan olgunlaşır. Arayış kurgusu da bunu hedeflemektedir. Yani arayış kurgusu psikolojik bir kurgudur. Oz Büyücüsü'nde sadece evini aramaktadır. Hikayeden aranılan nesne ya da kavram çıkarılırsa hikaye dağılır"

Ural, serüven kurgusunun da arayış kurgusuna benzediğini anlatarak, "Orada da belki bir şeyler aranmaktadır ancak aralarındaki fark şudur ki, serüven kurgusu bir bilgelik kurgusu değildir. Bir eylem kurgusudur, bir heyecan kurgusudur. Serüven kurgusunun derdi bizim nefesimizi kesmektir. Herhangi bir olgunlaşma ve bilgeleşmeden söz edemeyiz. Bizzat burada hedef yolculuğun kendisidir. Kovalamaca kurgusu bir çocuk oyunudur. Yeryüzündeki bütün çocuklar bunu oynarlar. Bunu bir kurgu olarak alabiliriz. Sinemada da bu bir kurgu olarak alınmıştır. Amerikan sinemasının da bel kemiğini bu oluşturur. İyi adam hep kötüyü kovalamaz çoğunlukla kötü adam hep iyi adamı kovalar. Bu kurgu için mekan çok önemlidir. Kovalayan ve kovalananın bir önem yoktur. Kurtarma kurgusu da bir şeyi aramaktadır. Ama arayış kurgusu gibi psikolojik bir durum söz konusu değildir. Bu bir eylem kurgusudur. Düşman kurbanı elinde tutmaktadır kahraman da düşmanın elinden kurtarmaktadır. Kaçak kurgusunda hapsedilen birisi kendi imkanları ile kaçmaya çalışır. Bunun hem sinemada hem de edebiyatta birçok örneği vardır. İntikam kurgusunun dünya edebiyatındaki en mükemmel örneği Hamlet'tir. Vicdanlara ilgisi olan bir kurgudur. İntikam ve adalet ile bir bağlantısı vardır. Bilmece kurgusu da bir çocuk oyunudur. Okuru romanın kötü kahramanından önce cevabı bulmaya davet eder. Bilmece kurgusunda cevap yakındadır ama net değildir. Rekabet kurgusunda başkasının gücünü tartışmaya açan kişi rakiptir. Mitolojide Yunan tanrılarının mücadele etmeleri rekabet kurgusu olarak değerlendirilebilir" diye konuştu.

Eyüp Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen Ali Ural ile Edebiyat Söyleşileri programı hem bir söyleşi hem bir ders niteliği taşıyor. Sıcak bir ortamda gerçekleşen program çay ve ikramlar ile sona eriyor.