Eyüp Belediyesinin düzenlemiş olduğu 2.Haliç Genç Edebiyat Günleri, Deneme Atölyesi ile devam etti. Usta denemeci Ali Ural eşliğinde gerçekleşen Genç Deneme Atölyesi, Ali Görkem Userin, Sema Tanrıverdioğlu Ersöz ve Hakkı Özdemir'i konuk etti.

Denemenin ne olduğuna dair tanımlamaların yapıldığı ve iyi bir denemenin nasıl olduğunun tartışıldığı programda, atölye öğrencileri Ali Ural ve genç denemecilerle konuşma fırsatı yakaladı. Denemenin klişeleri sarsan, sorgulayan ve yargılayan bir tür olduğunu belirten Ali Ural, deneme yazarının pergelin sivri ucunu kendine diğer ucunu da dünyada gezdiren bir yazar olduğunu söyledi. Montaigne'den deneme nasıl yazılmalı adlı metni atölye öğrencileriyle paylaşan, "Kendi kendine konuşana denemeci derler" diyen Ali Ural, "Deneme edebiyatın üvey evladıdır. Muhtevası gereği parlak bir alandır. Gelecek deneme yazarlarındır diyen Cemal Süreyya sonuna kadar haklıdır. Fakat bizde yanlış algılanan bir durum var. Yazılan her düz yazı deneme değildir. Ömrünün son 20 yılını deneme yazarak geçiren Montaigne kendini anlatırken bütün bir insanlığı anlattı. Çünkü insan ancak kendi iç dünyasını pencere yaparak dışarıya bakabildiğinde yazabilir denemeyi... Denemenin beslendiği alıntı metinler o denemeyi çok güzel bir hale de getirebilir çok kötü duruma da sokabilir. Bir şarkıcının vokalisti gibidir alıntı metinler. Uyum sağlayamazsa mahvedebilir bütün her şeyi" şeklinde konuştu.

Herkes gibi kitaplara ve okumaya mesafeli duran bir eğitim sistemi içerisinde büyüdüğünü hatırlatan Ali Görkem Userin de, herkesin kitaplarla ve okuma ile ilişkisini gözden geçirmesi gerektiğini ve okumanın yazmak konusunda insanlara büyük ölçüde yardımcı olduğunu söyledi. Deneme yazarlarının entellektüel camiadan çıktığını, orijinal ve yeni fikirlerin denemelerde saklandığını belirten Hakkı Özdemir, artık deneme metinlerinin interaktif bir çaba içerisine girdiğini, metni yazarken ve yazdıktan sonra tekrardan o metni bozup yapma ve onun üzerinde çalışma uğraşısının mecburiyet halini aldığını ifade etti. Kendini şiirde kalmış bir denemeci olarak tanımlayan Şeyma Tanrıverdioğlu Ersöz ise, şiir ve hikayeler yazdıktan sonra kendini denemede bulduğunu vurguladı.