Ahmet Kabaklı'nın vefat yıldönümü nedeniyle Zal Mahmutpaşa Külliyesi'nde düzenlenen bir programa katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Ben de Türk Edebiyatı Dergisi’nde yetişmiş biriyim. O dönem bizim açımızdan gerçekten hayatımızın yeni bir dönemiydi, ufuk açıcı çalışmalardı. Kişisel gelişimimize, fikri gelişimimize çok ciddi katkılar sağlayan bir süreçti” dedi.

Eyüp Belediyesi, Zal Mahmutpaşa Külliyesi Eyüp Kitabiyat Merkezi'nde her ay “Dergiler Konuşuyor” isimli bir program düzenliyor. Programın bu ayki konuğu, Türk Edebiyatı Vakfı'nın kurucularından, kültür ve basın dünyamızın önemli isimlerinden Ahmet Kabaklı'nın vefat yıldönümü nedeniyle Türk Edebiyatı Dergisi oldu.

"Şeyhülmuharririn" Ahmet Kabaklı'nın anıldığı programa, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile birlikte Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı, Türk Edebiyatı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bahtiyar Aslan, kuruluşundan beri dergi ekibinde yer alan yazar İsa Kocakaplan, Kabaklı’nın yakınları ve sevenleri katıldı.

Programda yaptığı konuşmada kendisinin de Türk Edebiyatı Dergisi’nde yetişmiş biri olduğundan bahseden Başkan Remzi Aydın şunları söyledi: “Merhum Ahmet Kabaklı hocamızı anıyoruz. Eski anılarımızı hatırlıyoruz. Birçok gençte emeği olan merhuma Allah'tan rahmet diliyorum. O dönem bir grup gönüllü yeni bir şeyler yapmaya çalışmıştık. Bizim açımızdan gerçekten hayatımızın yeni bir dönemiydi, ufuk açıcı çalışmalardı. Kişisel gelişimimize, fikri gelişimimize çok ciddi katkılar sağlayan bir süreçti. Daha sonra da bu katkıların faydalarını hissettik. İnşallah bu buluşmayla birlikte daha bereketli bir şekilde yola devam ederiz. Bu gün, o hatırayı canlandırıyoruz. Buralar düzgün, sağlıklı beslenme damarları. Gençler de daha geniş katılım yaparak bu damarlardan beslenir ve millete, ülkeye hayırlı birey olma yolunda ilerler.”

Başkan Aydın'ın konuşmasının ardından Kabaklı’nın hayatını, çalışmalarını anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Özcan Ünlü’nün moderatörlüğünde devam eden programda katılımcılar, Ahmet Kabaklı ve Türk Edebiyatı çerçevesinde görüş ve düşüncelerini paylaştı.