Eyüp Belediyesi Afife Hatun Kültür Merkezi’nde on iki hafta sürecek Annelik Akademisi başladı. Kayıtların kontenjanla sınırlı tutulduğu eğitim programı, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda geçekleşti.

Eğitmenliğini Psikolog Elif Demirer’in üstlendiği programda bu hafta Kadın Psikolojisi başlığı altında; “Kadının Toplumdaki Yeri, Kadın Beyninin Süreçleri, Kadın ve Erkek Arasındaki Psikolojik Farklılıklar ve İletişim, Annelik Hüznü ve Doğum Sonrası Depresyon” konuları işlendi.

Psikolog Elif Demirer’in sunum yaptığı seminerde, iletişimde kadın ve erkek beyni arasındaki farklar, bu farklardan kaynaklanan olaylara karşı gelişmiş farklı bakış ve davranış biçimleri, kadın-erkek arasındaki psikolojik farklılıkların analizi yapıldı. Toplumun temel taşı olarak kadının geçirdiği evreler, toplumun inşasında kadının önemi ve birey olarak kadının bulunduğu konum üzerinden yola çıkan Demirer, konuşmasında kadın beyninin süreç odaklı ve dinlenip anlaşılmaya ihtiyaç duyarken, erkek beyninin sonuç odaklı ve takdir görme ihtiyacında olduğunu ifade etti. Eşler arasındaki olumlu iletişimin en temel özelliğinin ilişkilerin yenilenmeye ve sorgulanmaya açık olması ile gerçekleşeceği bilgisinin aktarıldığı programda, bahsedilen tüm konularda hayatın içinden somut örnekler de sunularak sorunlar ve olası çözüm yolları üzerinde duruldu.