Edebiyatın genç yeteneklerini usta yazarlarla biraraya getirmeyi hedefleyen Eyüp Belediyesi, bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği “Haliç Genç Edebiyat Günleri” Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi'nde başlıyor. Açılışın onur konuğu ise İskender Pala olacak.

5-9 Mayıs tarihleri arasında 5 gün sürecek etkinlikte şiire, öyküye, romana ve denemeye dair birbirinden farklı paneller düzenlenerek genç yazarlar, usta yazarlardan Cihan Aktaş, Osman Konuk, Feyza Hepçilingirler ve Mehmet Kurtoğlu ile bir araya gelecek.

Edebiyata meraklı birçok gencin katılacağı etkinliklerde Nergihan Yeşilyurt, Mustafa Melih Erdoğan, Muhammed Cemal Ünal, Hüseyin Tophan, Yeşim Monus, Ahmet Sadrettin, Demet Şahin, Emre Ergin, Hasan Harmancı etkinliğin genç yazarlarları olacak.

Öğrenciler 'Turfanda' ile 'Merhaba' diyor

Eyüp Belediyesi’nin genç yetenekler için Mart ayından bu yana sürdürdüğü Yazı Akademisi öğrencileri de etkinlikte yer alıyor. Genç yazarlar, hazırladıkları 'Turfanda' isimli edebiyat seçkisini de 3. Haliç Genç Edebiyat Günlerinde yayınlıyor.

Yazı kabiliyeti olan öğrencileri desteklemek ve özendirmek, ilk eserlerini vermiş genç kalemleri onurlandırmak isteyen Eyüp Belediyesi, 5 günlük etkinliği bir ödül töreniyle taçlandıracak.

Gençlerin nitelikli eserler vermesini teşvik etmek isteyen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, tüm edebiyat severleri “3. Haliç Genç Edebiyat Günleri” etkinliğine davet ediyor.

3’üncüsü yapılıyor

Haliç Genç Edebiyat Günleri’nin bu yıl 3’üncüsü yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda şiir, öykü, deneme, roman ve metin seslendirme atölyeleriyle usta yazarları Eyüp'teki okullarda ağırlamıştı.

Geçtiğimiz yıl 2. Haliç Genç Edebiyat Günlerinde Beşir Ayvazoğlu'nun 'Yazmanın İlkeleri' başlığı ile 2. Haliç Genç Edebiyat Günleri Manifestosu 'nu yayınlamıştı. Bu yıl ise onur konuğu İskender Pala 'Bir Yazar Olmuşsam Eğer...' başlıklı manifestosunu yazdı. İskender Pala Manifestosunda bir yazarın yol haritasını anlattı.

5 gün sürecek etkinliklerde 6 Mayıs Cuma günü Caferpaşa Kültür Sanat Merkezinde saat 15.00'da 'Genç Şairler Ustalarla Söyleşiyor' panelinde usta şair Osman Konuk genç şairler Nergihan Yeşilyurt, Mustafa Melih Erdoğan ve Muhammed Cemal Ünal ile bir araya gelecek. Ayrıca Eyüp Yazı Akademisi Öğrencileri kendi yazdıkları şiirleri Eyüp Meydan'da seslendirecek.

7 Mayıs Pazar günü ise Caferpaşa Kültür Sanat Merkezinde saat 15.00'da 'Usta Öykücü ve Genç Öykücüler Söyleşiyor' etkinliğinde usta öykücü Feyza Hepçilingirler genç öykücü Demet Şahin, Hasan Harmancı ve Emre Ergin ile söyleşi yapacaklar. Ayrıca edebiyatımızın önemli şahsiyetlerinden Necip Fazıl Kısakürek mezarı başında anılacak.

8 Mayıs Pazartesi günü saat 15.00'da 'Usta Denemeci Genç Yazar Adaylarıyla Buluşuyor' programında usta denemeci Mehmet Kurtoğlu yer alacak ve saat 17.00'da Hüseyin Akın moderatörlüğünde panelistler Ali Ural, Mehmet Can Doğan ve Adnan Özer ile 'Edebiyatımızda Yeni Eğilimler' paneli yapılacak.

Etkinliğin son gününde usta romancı Cihan Aktaş 'Genç Roman Yazarları Ustalarıyla Söyleşiyor' programıyla genç romancılar Yeşim Monus, Hüseyin Tophan ve Ahmed Sadreddin ile bir araya gelecek. Saat 18.00'da ise Haliç Genç Edebiyat Günleri Ödül Töreni gerçekleştirilecek.