“Bacağımı kesmek isteyen doktor FETÖ’cü çıktı”

15 Temmuz darbe girişimine direnirken gazi olanlar, "15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Gazilerle Buluşma" programında gençlerle bir araya geldi. Başından geçenleri anlatan gazilerden Ergin Yapıcı, kurşun yediği bacağını kesmek isteyen doktorun daha sonra FETÖ’cü çıktığını söyledi.

Eyüp Belediyesi, 15 Temmuz gazileriyle gençleri biraraya getirdi. Eyüp Anadolu Lisesi’nde düzenlenen programa, 15 Temmuz gazilerinden Ergin Yapıcı, Osman Dağ, İskender Çadırcıer ve Adviye İsmailoğlu ile öğrenci, öğretmen ve okul idarecileri katıldı.

“BACAĞIMI KESMEK İSTEDİ”

Senai Demirci'nin sunduğu programda konuşan Ergin Yapıcı, 15 Temmuz gecesi köprülerin tanklarla kapatıldığını duyunca, iş yerinin bulunduğu Osmanbey'den çıkarak Harbiye'ye doğru gittiğini ve darbeciler tarafından bacağından vurulduğunu ifade etti.

Hastanede yaralı bir vaziyette yatarken, bir doktorun başında bekleyip “Sen daha bayılmadın mı?” diye sorduğunu anlatan Yapıcı, “Bacağımı kesmek için bekliyordu. Ancak daha sonra gelen başka bir doktor bacağımın kurtulmasını sağladı. Sonradan öğrendim ki, o doktor FETÖ’cü çıkmış” diye konuştu

Yapıcı, 25 yıl önce Çanakkale'ye gidip şehitlikleri gezdiğinde hissettiklerini 15 Temmuz gecesinde de hissettiğini, gençlerden istediği tek şeyin ise bayrağa ve millete sahip çıkmaları olduğunu belirtti.

“HEDEFTE TÜRKİYE VARDI”

Gazi Osman Dağ da darbe girişimini aracında seyir halindeyken radyodan işittiğini, yaşananların meşru idareye bir müdahale olduğunu fark ettiğini ve ailesi başta olmak üzere tanıdıklarını uyararak, herkesi sokaklara, direnmeye davet ettiğini aktardı.

Dağ, "Hedef belliydi, Erdoğan’ı indirmek, Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmak istiyorlardı. Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün yakınlarına, 19 yaşındaki oğlumla ulaştığımda askerin toplanan kalabalığa 'eve dön' çağrısı yaptığını duydum. Biz de arkadaşlarımızla beraber askere 'kışlana dön' çağrısı yaparak, cevap verdik. Sonra orada silahla ateş açtılar. Ben orada bulunan tankın üzerine çıktım ve tankın içindeki albayı alıp polise teslim etmek istedim. Sonra bana silah doğrultan o albay tarafından vuruldum." diye konuştu.

Gençlere Türkiye'yi sevmeleri yönünde telkinlerde bulunan Dağ, yabancı devletlerin terörü desteklediğini ve herkesin ülkeye sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.

“ALLAH BANA CESARET VERDİ”

İskender Çadırcıer ise 52 yaşında olduğunu, 1980 darbesini ve 28 Şubat'ı yaşadığını anlatarak, 15 Temmuz gecesi işgal edilmeye çalışılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbecilere karşı direndiğini söyledi.

Saraçhane Parkı’nda ön cephede olduğunu anlatan Çadırcıer, “Havuzun hizasında askerler diz çökmüş ateş ediyorlardı. Bir kardeşimiz vurulmuş, şehit olmuştu. O sırada Allah bana cesaret verdi. Tam kamyonun arkasına geçeceğim sırada vuruldum, yere düştüm. Arkadaşlar beni hastaneye götürdüler, halen tedavim devam ediyor” dedi.

BİZE GURURLA TAŞIYACAK BİR MADALYA VERDİLER

14 yaşındaki Adviye İsmailoğlu ise darbe haberini duyunca, ailesiyle birlikte evden abdestlerini alarak çıktıklarını anlattı. Annesine, “Ölürsek şehit olur muyuz?” diye sorduğunu aktaran İsmailoğlu, “Annem bana, ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz dedi. Bu da bana kuvvet verdi. Saraçhane Parkı’na geldiğimizde silahlar sıkılmaya başlanmıştı. İlk vurulanlardan biri ben oldum” dedi.

Kolundan girip sırtından çıkan bir mermiyle yaralandığını aktaran İsmailoğlu, "Hastane yolları kapalıydı. Darbeciler ambulansların çıkışına izin vermiyorlardı. Tesadüfen rastladığımız biri, aracıyla Vakıf Gureba Hastanesine götürdü beni. Oraya giden ilk hasta bendim. Ardımdan İlhan Varank gelmiş. Bizi yok edeceklerini sanıyorlardı ama bize gururla taşıyacağımız madalyalar taktılar. Bu yüzden şükrediyorum" diye konuştu.